Вместо реч, премиерът Кирил Петков сподели съветите на свой професор пред младите лекари и обяви, че разчита на тях. Министър-председателят постави студентите в различни ситуации, при които трябваше да вземат тежки решения. Младите лекари отговаряха с вдигане на ръка.

579 млади лекари се дипломират днес.

На тържествената церемония присъстват и президентът Румен Радев, вицепрезидентът Илияна Йотова,  министрите на здравеопазването и образованието и кметът на София. 

"Тази сутрин реших на не ви чета речта си, а да ви кажа една лекция от мой професор. Ще имате избори. Първият тип - каквото и да направите, все ще е добре. Вторият тип - да избирате между добро и лошо - и това е лесно - избирате доброто. Третият тип - да избирате между две злини. Ако управлявате влак и има човек на релсите, ако минете през него - газите, ако завиете, загиват двама - колко бихте избрали - един спасен или двама? Вдигнете ръце! А бихте ли бутнали човек от моста, за да загубите един човек, а не двама?! Трябва да се поставите на мястото на всеки - ватмана, човека на релсите, на моста. Така и вие - какво става, ако съм пациента, който очаква помощ, ако съм човека в интензивното? Аз също бях изправен пред тежък избор. Боян Петров беше изчезнал. Казаха ми, че петте човека, които го търсят, могат да умрат. И аз трябваше да реша: да го търсим или да се върнат. Тогава си спомних тези три варианта...За мой късмет времето се оправи. И летяхме като видяхме, че го няма. Но в живота няма втори шанс. С тази огромна отговорност, но и убеден, че сте точно тези хора, които могат да се справят!" - сподели Кирил Петков.

Министърът на здравеопазването проф. Асена Сербезова поздрави всички абсолвенти и ги призова да останат в България.

"Надяваме се повечето от вас да останете тук - в държавата, в която остават вашите учители. Ежедневието на един лекар не е лесно. Вие сте избрали една професия, която обществото е натоварило с много очаквания. Отговорностите, които ще легнат още от утре на вашите плещи, не са малки. Апелирам за една по-висша форма на познание и това е добротата. И още една ценност - екипния принцип. Успеха за пациента е екипна работа. На добър час - бъдете добри лекари!" - каза Сербезова.

Пандемията COVID-19 показа, че в обществото ни има консенсус за необходимостта от дълбока трансформация на модела на здравеопазване, каза президентът Румен Радев

 

Пандемията COVID-19 оголи проблемите на българското здравеопазване, показа ясно, че в обществото ни има консенсус за необходимостта от дълбока трансформация на българския модел на здравеопазване, върна в огромна степен престижа, уважението към българския лекар, но постави и много въпроси. Това каза президентът Румен Радев в словото си на тържественото връчване на дипломите на новозавършилите лекари от випуск 2021 г. на Медицинския факултет към Медицински университет-София, в НДК.

Сред въпросите, възникнали покрай пандемията, са как да бъде извършена трансформацията на модела в здравеопазването, какви средства са необходими, по кои пътища можем да тръгнем, отбеляза президентът. Румен Радев посочи и проблеми пред младите лекари - неадекватното заплащане след завършване, което по думите му е недопустимо, проблемите със специализацията като той посочи приетите от служебното правителство промени в две наредби за разширяване на обхвата и броя им и за по-гъвкав модел. Остава открит въпросът в каква среда в България ще могат младите лекари да се развиват професионално - заплащане, условия на труд и възможност да работят със съвременни технологии, така че огромният потенциал, които имат, получен след много години учене и труд, да бъде реализиран по най-добрия начин, каза Радев.

Президентът отбеляза и проектите в Плана за възстановяване и устойчивост, които предоставят значителни възможности и добави, че е много важно по какъв път ще тръгнем в трансформацията на здравния модел. Когато тръгна да се ревизира в плана се поставиха ясни цели на какви принципи да почива тази ревизия, за максимално отваряне към хората, за внедряване на нови съвременни технологии, за грижа за реализацията на младите българи да остават тук в страната, изтъкна Радев. Сред проектите той припомни този за спешната медицинска помощ от въздуха по предложение на президентството, за изграждане на регионални високотехнологични центрове - т.нар строук центрове за лечение на неврологични и съдови заболявания, за национална дигитална платформа за диагностика, насочена към образната диагностика, за създаване на амбулатории за доболнична помощ в малките и отдалечени населени места. Държавният глава изтъкна важността на качеството на детското здравеопазване и заяви, че израждането на национална детска болница трябва да върви заедно и с проект за изграждане на национален детски рехабилитационен център.

Без силно здравеопазване не можем да си поставим и да изпълним нито една амбициозна национална цел, каза президентът. Той заяви, че здравето на българите и перспективата за професионално развитие на младите български медици е във фокуса на държавното ръководство.

Днес е вашият ден, ден, който очаквате с нетърпение и огромно желание, ден, който ще ви изведе в нова орбита във вашия житейски и професионален път, се обърна президентът към абсолвентите. Някой от вас ще изберат да заминат в чужбина, това е ваше право, но на тези, които останат предстои важна, отговорна и интересна мисия, каза Радев. Той заяви, че държавното ръководство е амбицирано да внесе много средства в здравеопазването, да се промени моделът и тяхното поколение ще има шанса да бъде активен участник в тази трансформация и да генерира промяната.

Тази година във випуск 2021 завършват 579 абсолвенти, като сред тях 274 са българи, 53 от които са отличници. Трима от тях се дипломират с пълно отличие и получават отличията "Златен Хипократ".

 

 

Ректорът на Медицинския университет в София акад. Лъчезар Трайков благодари искрено на студентите за участието им като доброволци в ковид-отделенията.

"Да следваш "Медицина" изисква време и усилия. Да завършиш е постижение, защото лекарската професия е различна. Вие вече познавате вкуса на успеха. Сега сте на прага на живот, в който има успехи и провали. Ще отговаряте за човешкия живот и здраве и невинаги ще успявате да ги съхраните. В последните две години обучението ви мина под знака на борбата с COVID. Имахте възможността да се изправите лице в лице в борбата с COVID. Показахте своя морал и чувство за дълг като се включихте като доброволци. Искам да ви кажа - Благодаря.", заяви акад. Трайков.