Парламентът трябва да избере нов конституционен съдия
Парламентът ще реши дали изборът по отношение на Венета Марковска трябва да се повтори. Това каза пред журналисти Енита Еникова – главен секретар на Конституционния съд. По-рано президентът спря клетвата на Марковска. Според депутати обаче не може да се избира нов съдия. Освен това Марковска смятала да търси правата си по съдебен ред.
Росен Плевнелиев обаче напусна церемонията, а по закон клетва може да се положи само в присъствието на държавния глава. Така Марковска не можа да стане конституционен съдия.
Един от мотивите, които той изтъкна, бе, че в последния момент е получил допълнителна информация от прокуратурата. По неофициални данни става дума за сигнал за търговия с влияние и конфликт на интереси, свързан с работата на Марковска.
"Оттук нататък сигурно ще се пристъпи към нов избор на съдия в КС. Венета Марковска е от квота на парламента и парламентът ще реши какво да прави. Ние изпълнихме всички задължения по решението на парламента", добави Еникова, цитирана от "Фокус".
Тя посочи още, че това е първи подобен казус и той тепърва ще бъде разглеждан в юридическото и медийното пространство.
Депутатът от БСП Янаки Стоилов също каза, че се налага да се премине към нова процедура за избор на съдия, тъй като мястотото в КС е незаето.
"Решение на парламента трябва да бъде съобразено с всички проблеми, които възникнаха през последните седмици", уточни обаче той.
Според него въпросът с Марковска е можело да бъде решен доста по-рано с по-голяма настойчивост от управляващите, защото прекратяването на клетвата за членове на КС при всички случаи е неприятен факт.
"Не може да има нова процедура за избор на конституционен съдия на мястото на Венета Марковска", заяви обаче на брифинг в парламента независимият депутат Димитър Чукарски - един от издигналите нейната кандидатура. „Няма как решение на Народното събрание да бъде отменено”, подчерта Чукарски и обясни, че Марковска първо трябва да положи клетва като конституционен съдия и след това да подаде оставка.
Другият независими депутат, застанал зад кандидутарута на Марковска - Дарин Матов, пък заяви, че четиримата конституционни съдии е трябвало да се закълнат по азбучен ред, но Марковска е била поставена на последно място. "Аз не мога да кажа какво се прави оттук нататък”, каза той.
Матов разказа и какво им е казала съдийката при срещата си с тях днес: „Тя ни каза още в коридора, когато се качвахме в КС: „Аз повече от вас знам и познавам законите на България, аз не мога да предам тези 127 народни представители – най-много от всички политически сили в парламента, които ме избраха, бях длъжна да дойда и да се закълна. Оттам нататък, спазвайки Конституцията и законите, на които съм служила в последните 38 години като съдия, щях да си подам оставката и да спра дотук, обаче след този акт на президента, съм силно амбицирана да си потърся правата по съдебен ред”.
Междувременно обаче проф. Емилия Друмева, която бе конституционен съдия до днес, но мандатът й изтече, коментира пред БНР, че все пак Народното събрание е в позицията си да отмени своето решение за Марковска.
"Президентът и премиерът изпратиха знак, че институциите толерират почтеността в България. Казусът днес намери своя логичен изход", коментира междувременно министърът на правосъдието Диана Ковачева, предаде БТА.
"Не очаквах, че съдия Марковска ще се яви да положи клетва. Поздравявам президента за това, че постъпи като достоен и почтен човек и държавник, поздравявам и премиера за това, че не отстъпи от позицията си", добави министърът.
Ковачева уточни, че Марковска все още е зам.-председател на Върховния административен съд, тъй като молбата й да бъде освободена от длъжност, която днес беше уважена от ВСС, влиза в сила след момента на полагане на клетва като конституционен съдия. Първоначално се смяташе, че тя вече няма да може да се върне в съдебната система. По-късно днес обаче Марковска подаде оставка като зам.-председател на ВАС.
"От казуса "Марковска" в тази си амплитуда, в която се разви, загубиха всички. Трябва да се намери правилното решение, което да приключи казуса Марковска, но аз самият не знам какво е то. Никога обаче не съм я защитавал", заяви пък вътрешният министър Цветан Цветанов, който по време на скандала така и не обяви директно, че тя трябва да подаде оставка от КС.
На въпрос дали това хвърля петно върху България, Цветанов каза, че петно е силно казано, тъй като страната ни се опитва да изпълнява европейските критерии и ангажименти.
По повод искането на Марковска да бъде открит авторът на сигнала срещу нея, министърът уточни: „От проверката - под името, което стои под този материал, внесен в парламента, не стои реално лице, което да го е подписало. От това следва, че всеки може да напише всичко и да се подпише под някакво друго име, което не е неговата самоличност”.