След тези избори не виждам повече от три варианта, коментира вицепрезидентът Илияна Йотова тази сутрин в ефира на БНТ.

Първият вариант според Йотова е да има правителство на малцинството с определена програма, с неща, които да бъдат свършени и които да носят съгласието на мнозинство в Народното събрание, без да се влиза в реална коалиция, за определен период от време. Вторият вариант са разписани коалиции, защо не и в по-крайни варианти, има такива примери в Европа, отбеляза тя. Другият вариант, който донякъде беше сложен на дневен ред, е този, в който се прави едно правителство, което да има повече технически, експертен характер, посочи Йотова.

Има различни варианти, върху които може да се говори, но има един голям дефицит - партиите като че ли се страхуват да кажат предварително с кого искат да управляват, което впрочем отправя мислите ми към известни пазарлъци и задкулисие, на които те са готови след изборите, отбеляза вицепрезидентът. Според нея няма нищо лошо в това да видим кой е претендентът на различните формации за министър-председател.

По-скоро съм обнадеждена от последните разговори, които се проведоха за третия мандат, коментира още Йотова. Според нея първият извод, който се прави, е, че много малко са различията между водещите партии в страната по отношение на това, което трябва да се прави в България следващите месеци. Това беше част от подхранването на моя оптимизъм, че трябва да има правителство. В крайна сметка ние се явяваме на избори, гласуваме, за да има управление, а в България какво се получава в последните години - отиваме на избори, гласуваме, за да няма управление, сякаш всички се стремят към това да няма управление, каза вицепрезидентът. Може би недооцених и все още силата, надявам се чисто инерционна, на "сглобката", защото в крайна сметка партиите, които участваха в "сглобката", провалиха и третия мандат, като не изразиха съгласие да има правителство, коментира Йотова.

Тя изрази надежда новото предложение за служебен министър-председател да успокои терена, но допълни, че не е сигурна, защото предстоят избори и всяка партия ще се опита да извлече своя дивидент.

Този служебен кабинет, така, както постановиха поправките в Конституцията, е ничий, никой не носи отговорност за него. Определено този служебен кабинет не е и на президента, заяви Йотова и добави, че е време да се свалят всички маски и да се каже ясно и точно, че промените в Конституцията за служебния кабинет са били направени срещу един човек - президента Румен Радев.

Във връзка с номинацията за български еврокомисар тя отбеляза необходимостта от публична дискусия и посочи, че се говори, че можем да получим и ресора енергетика.

В началото на телевизионното си участие вицепрезидентът поздрави българските спортисти за успешното им представяне в Париж.