Може да глобят хлебарите за картел
В България няма зърнена криза, заяви министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов по повод обвиненията на БСП, че в страната има дефицит на пшеница и поради това се вдига цената на хляба.
Днес обаче министърът заяви, че опозицията търси теми да се упражнява, извън скандала със СРС-тата, предаде "Фокус".
"В България има зърно. България никога не е остава без зърно и всичко е политическо упражнение според мен", каза Найденов.
Преди началото на заседанието на Министерски съвет, той съобщи, че заради обявяването на цени на хляба от браншовите организации Комисията за защита на конкуренцията вече се е самосезирала заради съмнения за картел.
"Както го отнесоха търговците на олио, защото вече има осъдени от КЗК за картел, няма да се учудя, ако утре осъдят някой от хлебарите. Просто - нямат право да говорят публично за цени. Има една поговорка – волът колкото рие, калта пада на гърба му. Нека да продължават – отидете в магазините и вижте цените на хляба. Лошото е за малките населени места, където са най-потърпевши от цялата тази работа, но в София и големите градове – нека да говорят за 1,40 лв. – да видим как ще стане”, заяви още Найденов.
Само преди дни от Браншовата камара на индустриалните хлебопроизводители и сладкари съобщиха, че се очаква най-масовият заводски хляб да поскъпне с около 20-30 стотинки, което означава, че той ще струва около 1.20-1.40 лв. за кг при сегашна цена от около 1.10 лв.
Още през юли миналата година Върховният административен съд потвърди глобата, наложена от КЗК, на сдружения на хлебари от София и Бургас за определяне на цената на хляба.
"България произвежда под 1% от световния добив на зърно. Няма как страната ни да налага определени цени на пшеницата, защото не е фактор в света. От България са изнесени 1,5 млн. тона пшеница, в момента в страната има още толкова, което е достатъчно, за да осигури зърнения баланс", коментира Найденов.
По-рано днес заместник-министърът на земеделието Светлана Боянова каза пред БНТ, че 420 000 тона пшеница остават в излишък, след като се направи зърненият баланс. Според нея притеснителното е, че цената на зърното се покачва, но държавата не може да реагира при пазарна икономика, а покачването на цените е световна тенденция.
Да бъде възстановен стратегическият държавен резерв от зърно, предложи междувременно "Синята коалиция" с внесени промени в закона за съхранение и търговия със зърно. Стратегическият резерв трябва да бъде 300 хиляди тона хлебна пшеница и 250 хиляди тона фуражна пшеница.
Целта е да се гарантират потребностите на страната при настъпване на кризисни ситуации, каза пред журналистите в парламента съпредседателят на коалицията Иван Костов, който е и един от авторите на проекта.
Последна актуализация в 12.00 ч.