Гишетата са четири, на стойност на 572 000 лева. Финансирането им е по проект на Европейския фонд „Външни граници”.
Освен да подобри сигурността на страната, се очаква системата да намали времето за проверка на пътниците и да оптимизира работата на граничните полицаи. Чрез нея един служител ще може да осъществява контрол на няколко електронни гишета, предаде БТА.

Засега те са програмирани да извършват контрол единствено на паспортите с биометрични данни на пристигащите граждани на Европейския съюз, Европейската икономическа зона и на Швейцария. За да се потвърди истинността на документа, ще се извършва лицево разпознаване и проверка на пръстовите отпечатъци.

„С такива технически устройства ще има гаранцията за недопускане на лица с фалшиви документи, лица, които биха представлявали интерес за Шенгенската информационна система, ще бъдат установявани на мига. С тези устройства има възможност да бъдат проверявани биометричните данни, паспортът, да бъде заснемано лицето и в реално време да се направи проверка във всички информационни системи – както националната база данни на България, така и в Шенген”, каза пред журналисти на аерогарата Цветанов, цитиран от "Фокус".

Той изтъкна, че реализацията на проекта показва ангажираността на България за присъединяване към Шенгенското пространство и действително повишаване нивото на сигурност на външната граница на ЕС.

Новите електронни гейтове са от най-технологичните, които се експлоатират в Европа, уточни комисар Бисер Костадинов от „Гранична полиция”. Този вид гейт е изключително надежден, а човек преминава през него за максимум 7 секунди, което е улеснение за всички граждани, които притежават такъв тип документи.
„Гейтовете се използват за лица над 18-годишна възраст, защото се сравняват антропологичните белези на лицата. Извършват се множество справки, които са невидими за хората. Има база за защитните характеристики на документите за пътуване. Едно от по-добрите технологични постижения е, че лицата се разпознават дори с очила. При съмнение, до оператора на електронен гейт седи граничен полицай, който при необходимост извършва справочна дейност”, добави Костадинов.

Той уточни, че няма лимит за броя на преминаващите.
„Над 8000 души са минали за тестовия период и в реалната експлоатация. Установени са повече от 13 лица за издирване, което сигнализира граничният полицай да извърши по-задълбочена проверка. Има назначени промоутъри, които подканват пътници, които притежават такъв тип документи, да преминават”, каза още Костадинов.
По думите му през следващата година ще има подобни електронни гишета и на летището в Бургас.

"В момента тече процедура за 38 милиона лева за интегрираната система „Зелена граница”, която ще започне да се изпълнява, след като приключи конкурсът. Това означава, че на 100 километра от външната българо-турска граница ще бъде изградена интегрирана система „Зелена граница”, съобщи още министър Цветанов.
Той уточни, че на 4 септември ще бъдат официално открити 58 км от интегрираната система „Зелена граница”. „Най-уязвимото място е районът на с. Маточина, на българо-турската граница. Там вече реално работи интегрирана система, което е надграждане на стандартите за Шенгенското пространство”, добави вицепремиерът.