Оперативен щаб се заема с реорганизацията на всички държавни структури по границата, така че от 1 януари 2025 г. да имаме пълна готовност за работа в шенгенското пространство, ако в Брюксел бъде взето позитивно решение за България. Това обяви министър-председателят Димитър Главчев, който посети граничния пункт на "Дунав мост 2" при Видин.

Създадената по разпореждане на премиера работна група относно буферните паркинги ще бъде преформатирана в оперативен щаб, с участието на всички институции, имащи отношение към граничния контрол.

Целта е да се предприемат мерки достатъчно рано, така че да може да се реагира своевременно, ако на 12 декември бъде гласувано пълноправното членство на страната ни в Шенген.

През първите шест месеца на следващата година по границата ни с Румъния ще бъдат прилагани компенсиращи мерки на база "анализ на риска". Контролните служби ще се изтеглят постепенно в рамките на полугодието, за да се случи преходът плавно и безпроблемно, така че да не се допусне хаос с трафика.

"При премахването на контрола по границата основен въпрос е този за инфраструктурата и е много важно тя да се подобрява", посочи министър-председателят, цитиран от БТА. 

Премиерът Димитър Главчев акцентира върху усилията на българската държава и напредъкът, който се отчита от европейските ни партньори. "Едва ли някой щеше да продължава в тази посока, ако нямаше работещо служебно правителство. Ако беше вярно каквото се твърди, нямаше да стигнем дотук", посочи Главчев. Министър-председателят изтъкна заслугата и на предишни правителства за последователната работа по Шенген.

Премиерът Главчев отбеляза още позитивната роля на Унгарското председателство на Съвета на ЕС. Специално изтъкна и работата на българските граничари. Министър-председателят беше категоричен, че ползите от приемането на България в Шенген и по суша са много големи за всички граждани, най-вече за бизнеса. Плюсовете за страната ни могат да бъдат изчислявани в милиарди левове.

Снимка: БТА

Директорът на Главна дирекция "Гранична полиция" главен комисар Антон Златанов, който беше заедно с Главчев, обясни пред журналисти, че след 1 януари и влизането на страната в Шенгенското пространство контролът на граничните контролно-пропускателни пунктове (ГКПП) ще остане, но няма да имаме задължението за контрол на всички преминаващи. 

По думите му на този пункт българските и румънските служби работят на една линия и проверката е една. Но се извършва контрол на всяко едно преминаващо превозно средство, като се проверяват документите на лицата, на автомобила и се регистрират в системите. След 1 януари и влизането Шенген ще бъдат използвани два принципа - случаен принцип и анализ на риска, включващ придобиване на информация за оперативно интересни лица и автомобили, обясни главен комисар Златанов.

Снимка: БТА

Под прицел ще останат криминални престъпни елементи, които се опитват да извършат трансгранична престъпност - трафик на мигранти, наркотици и на други стоки, уточни той. Заедно с колегите от Агенция "Митници" и Националната агенция по приходите имаме съвместни планове. Ние ще им оказваме съдействие по тяхна линия, а "Гранична полиция" ще работи основно по линия на недопускане на засилване на трафика на мигранти към Румъния, допълни Златанов.

"Дунав мост 2" е сравнително ново съоръжение. Тук трафикът ще върви по-леко. Очакваме по-сериозни инфраструктурни проблеми на "Дунав мост" при Русе, тъй като там съоръжението е с две ленти - по една за вход и изход, каза още Златанов. В момента служителите на "Гранична полиция" и Агенция "Митници" докато извършват проверки създават и ред за преминаване на моста. Поради тази причина, ако контролните служби се премахнат изведнъж, ще настъпи лек хаос, подчерта той.

В предстоящите шест месеца ще напаснем и направим фините настройки на постепенното ни оттегляне - проверка по анализ на риска само за тези, които ни интересуват, без да търпим критика, че не сме проверили всички. Ако сега си позволим да не регистрираме и проверяваме преминаващите, това е нарушение, а след това ще бъде наше право, обясни главен комисар Антон Златанов.