Днес следобед излязоха пробите, които бяха взети на 27 ноември. Взехме над 300 проби, резултатите са, че те са на 100% положителни. Това каза служебният министър на земеделието и храните Георги Тахов след днешното заседание на Централния епизоотичен съвет в коментар за установения случай на наличието на чума по дребните преживни животни в обект във Велинград.

"Нямаме никакво съмнение нито в първите, нито във вторите проби", каза Тахов, цитиран от БТА.

Той добави, че е бил упълномощен от премиера Димитър Главчев и от Централния епизоотичен съвет да проведе разговор със засегната страна, фермата във Велинград.

"Регламентът е категоричен, животните трябва да бъдат унищожени, за да се успокои огнището. Ако не го свършим това, попадаме автоматично под санкцията страната ни да спре да се разпорежда със стоки от животински произход, говоря за овце и кози, и с първични и преработени продукти от тях на цялата територия на Европейския съюз", обясни Тахов.

Служебният министър увери, че при унищожаването на животните фермерите ще бъдат изцяло обезщетени съгласно действащата наредба и инструкции.

Стопаните своевременно ще получат обезщетението, ще се възползват от допълнителните компенсации и ще могат да възстановят стопанството си до месец-два, увери Тахов. Животните трябва да бъдат унищожени, за да се успокои огнището, обясни служебният министър. Той е разбрал, че се изпращат проби в Гърция, но няма информация, от кои животни са взети и как са взети пробите.

Ако се тръгне към поредно оспорване на резултатите, което не съветвам, имам мандат пробите, които са взети, да бъдат изпратени в Националната лаборатория в Монпелие, лаборатория-майка на целия ЕС, която да се произнесе по тях. Това се прави, за да изчистим всякакви съмнения, каза още земеделският министър. След това ще се изчака до 10 дни за резултатите, след което се изчерпват абсолютно всички възможности, каза Тахов.

Ние сме на 100% убедени, че животните са болни. Заставаме зад действията на експертите и това са нашите предложения. Пристъпване към унищожаване с пълния ангажимент към последващи действия за компенсации или ако има оспорване пак, последната инстанция е Монпелие, каза министърът.

Той увери, че е разговарял със стопаните, те знаят изцяло размера на обезщетения по вида на породите, които имат какво ще получат. Цифри не мога да кажа, посочи министърът и добави, че му предстои разговор със стопаните.

Според Георги Тахов обаче процесът е политизиран. Той каза, че е имал среща във Велинград със стопаните от засегнатите ферми и те са казали, че са готови да се действа. Обаче се появиха едни други сили, които и към момента са там, които се опитват да променят мнението на стопаните, посочи министърът. Той апелира стопаните във Велинград да не се поддават на провокациите, защото вече има много обаждания и становища от други животновъди, които ни приканват по-скоро да унищожим това огнище понеже имат опасения от разпространение на огнищата по другите животновъдни обекти, посочи Тахов.

На 26 ноември от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) казаха, че няма съмнение за наличието на чума по дребните преживни животни в обект във Велинград. Огнището е констатирано в три стада с 1760 животни, които са отглеждани съвместно.

Заради недоволството на стопаните, служебният министър на земеделието и храните Георги Тахов разпореди повторно взимане на проби. От БАБХ казаха, че допълнителните 315 проби, взети от 105 овце в засегнатото стопанство във Велинград, са успешно транспортирани и приети в централната приемна на Националния диагностичен център. Процесът по приемане бе извършен от тричленна комисия, съставена от експерти - ветеринарни лекари, които са служители на Националния диагностичен научноизследователски ветеринарномедицински институт, информираха от БАБХ.

Заради констатирането на огнища на две заразни болести по животните в страната - шарка по овцете и козите, и чума по дребните преживни животни, служебният премиер Димитър Главчев свика Централния епизоотичен съвет днес. Констатирането на огнища на тези две болести, които са предимно контактни инфекции - както на големи разстояния едно от друго, без доказана пряка епидемиологична връзка между повечето от тях, така и навътре в територията на страната, показват, че има спешна необходимост от прилагане на по-строги мерки и сътрудничество с други институции за ограничаване на движенията на животни, контрол срещу нелегалната търговия, както и за подобряване на осведомеността на заинтересованите страни, съобщиха от Министерския съвет. От началото на годината до момента са констатирани осем огнища на шарка и едно огнище на чума по дребните преживни животни.

Днес започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в сливенското село Желю войвода. Близо 60 от тях вече са евтаназирани, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден, предаде БНР. Зоната за достъп до огнището на заразата е затворена от полицията и не се допускат външни лица. Всички автомобили и селскостопанска техника преди да напуснат района бяха дезинфекцирани.

Георги Иванов, баща на собственика на стадото, коментира, че въпреки големия си стаж в животновъдството му е жално за животните: "Все пак, не можем да бъдем безразлични. Колкото и да бъдем студени, все пак са животни, те също заслужават внимание, те дават благата на нас".

Бай Георги обаче е съгласен с действията на държават, въпреки многото положени усилия да създаде стадото.

"Ние виждаме, че овцете са болни, прекратяваме с тази дейност сега, докато властите решат дали имаме право след година или две да отглеждаме животни, но няма да се откажем", коментира той

В селото няма напрежение сред хората, но въпреки това местен животновъд бе притеснен заразата да не тръгне в цялото село: "Притесняваме се, наоколо пълно с животни, в другите села има животни".

Всички останали животни в селото извън заразената ферма са затворени и не се допускат до свободна паша. Предстои да им се вземат проби в понеделник.

От вчера в района действа трикилометрова защитна зона и десеткилометрова надзорна зона, в която влизат осем населени места от областите Сливен и Ямбол.