Тя участва в дебат с гимназисти от професионалната гимназия "Рьонтген" в Берлин по случай Деня на Европейския съюз, учреден по нейна инициатива, за да засили познанията и интереса на младежите към Европа, предадоха Франс прес и БТА. 

"Когато беше кризата с еврото, едно много трудно изпитание според мен, винаги съм се противопоставяла да се твърдят ей така разни неща от рода на: "ами да, знаем ги какви са българите и гърците". Никога не бива да се говори така", обясни Меркел пред учениците, много от които от имигрантски семейства, най-вече турски.

"Германците са толкова различни едни от други, турците също са толкова различни едни от други. Ако взема да твърдя, че "гърците не са много работливи, а германците по природа са работливи, но са стиснати" - и двете твърдения са неверни", обясни още канцлерът.

Според нея навсякъде могат да се срещнат щедри или стиснати хора, не бива никога да се правят обобщения, защото така наистина може да се открие разнообразието в Европа.

Възприемана в страната си като яростна защитничка на германските интереси в ЕС, на което се дължи и голямата й популярност, самата Меркел беше критикувана през май 2011 година, по време на дълговата криза в еврозоната, заради неправилни обобщения за южните европейски страни.

Тогава тя предложи в страни като Гърция, Испания и Португалия хората да не се пенсионират по-рано, отколкото в Германия, така че всички да полагат еднакви усилия.

Меркел каза това на митинг на своя Християндемократически съюз (ХДС), като допълни, че "не може да имаме единна валута и някои да имат големи отпуски, а други - съвсем малки".

Думите й предизвикаха критики в цяла Европа, дори в Германия, като много медии дори доказаха, че хората в страните от Южна Европа не работят по-малко от германците и нямат по-големи отпуски от тях.

В същото време нежеланието на Берлин да отпуска финансова помощ на изпадналите в криза страни породи клишета от рода на "стиснатите германци".