ЕС номинира Кристалина Георгиева за шеф на МВФ
Българската финансистка получи подкрепата на повечето правителства в ЕС да стане европейски кандидат за ръководител на Международния валутен фонд
Правителствата в Европейския съюз избраха българката Кристалина Георгиева за европейски кандидат за ръководител на Международния валутен фонд (МВФ) след повече от 12 часа преговори и гласувания на фона на разногласия в 28-членния блок, предаде Ройтерс.
Единственият съперник на Георгиева, холандецът Йерун Дейселблум, я поздрави в Туитър след втори кръг гласувания, при които тя се оформи като категоричен победител.
"Г-жа Георгиева получи подкрепата на 56 процента от страните, които представляват 57 процента от населението на ЕС, докато Дейселблум беше подкрепен от 44 процента от страните, представляващи 43 процента от населението", уточни европейски източник, цитиран от Франс прес.
Той допълни че, финансовите министри от ЕС ще имат конферентен разговор в 22 часа местно време за анализ на гласуването.
Холандският й конкурент за поста Йерун Дейселблум я поздрави с избора.
За опонента й - бившият министър на финансите на Холандия Йероен Дийселблум, гласуваха по-малко държави. Той остана единственият алтернативен кандидат на Георгиева след оттеглянето на други трима.
След две гласувания днес правителствата от ЕС останаха разделени как да действат по-нататък, за да определят единен кандидат за МВФ, заяви още източникът, предаде БТА.
За да бъде одобрен, даден кандидат трябва да получи 55 процента от гласовете на 28-те държави от ЕС, представляващи най-малко 65 процента от населението на общността.
Преговорите за излизане от безизходицата продължават.
Правителствата на ЕС започнаха днес да гласуват кой да оглави МВФ , като на този етап няма консенсус за кандидата и ще е необходимо гласуване. Гласуването се провежда съгласно правилата на ЕС за квалифицирано мнозинство и победителят ще се нуждае от подкрепата на поне 16 от 27-те държави-членки на блока, което представлява най-малко 65 процента от неговото население.
Постът на управляващ директор на Международния валутен фонд - който по подразбиране, но не и по правило трябва да е европеец, е свободен, след като Кристин Лагард беше избрана да ръководи Европейската централна банка.
Френският министър на финансите Бруно Льо Мер, който ръководи усилията за намиране на консенсусен кандидат, реши да проведе гласуването, след като държавите от ЕС не успяха да намерят консенсус за един-единствен кандидат. Те обсъждаха неофициален списък от шест кандидати, тъй като двама претенденти от Южна Европа - португалският министър на финансите Марио Сентено и министъра на икономиката на Испания Надя Калвино, както и финландецът Оли Рен се отказаха от надпреварата.
Георгиева неформално е предложена за поста от Париж.
Франция дори предложи да се стигне до промяна в правилата на МВФ, според които новият ръководител не трябва да е над 65 години, когато встъпва на поста и да го напусне, когато навърши 70. Георгиева през лятото ще навърши 66.
По традиция САЩ определят ръководителя на Световната банка, а Европа - на Международния валутен фонд, но правото на Вашингтон на вето за шеф на МВФ винаги е било вземано под внимание.
Коя е Кристалина Георгиева
Кристалина Георгиева е родена на 13 август 1953 г. в София. Завършила е Висшия икономически институт "Карл Маркс" (дн. Университет за национално и световно стопанство), специалност "Политическа икономия". От 1977 г. до 1993 г. работи като преподавател в Университета за национално и световно стопанство. През този период е и научен сътрудник в Лондонското висше училище по икономика и политика, а в продължение на една година е гост професор в Университета на Южния Пасифик във Фиджи и Австралийския национален университет. През 1986 г. защитава докторска дисертация на тема "Екологични политики и икономически растеж в САЩ". През 1991 г. завършва следдипломна квалификация в Масачузетския технологичен институт в САЩ, провеждайки изследвания в областта на политиката на околната среда.
През 1993 г. започва работа в Международната банка за възстановяване и развитие /Световна банка/ като икономист по въпросите на околната среда, а впоследствие е старши икономист по въпросите на околната среда и старши ръководител на сектор "Околна среда" за Източна Азия и Тихоокеанския регион по въпросите на социалното развитие и околната среда.
От 2004 г. до 2007 г. е директор на Световната банка в Москва, Русия. В периода от 2007 г. до 10 март 2008 г. е директор на Програмата за устойчиво развитие в Световна банка. От 10 март 2008 г. до 9 февруари 2010 г. е вицепрезидент на Световната банка. От 10 февруари 2010 г. до 1 ноември 2014 г. е член на Европейската комисия с ресор "Международно сътрудничество, хуманитарна помощ и реакция при кризи". От 1 ноември 2014 г. до 2 януари 2017 г. е заместник-председател на Европейската комисия и еврокомисар за бюджета и човешките ресурси. От 2 януари 2017 г. е главен изпълнителен директор на Международната банка за възстановяване и развитие, като от 1 февруари до 8 април 2019 г. е временно изпълняващ длъжността президент на Световната банка.
Автор е на повече от 100 публикации по въпросите на околната среда и икономиката, включително и учебник по микроикономика. На 30 ноември 2010 г. Кристалина Георгиева е избрана за "Комисар на годината" и "Европеец на годината" в класацията на европейското списание "Юропиън войс". Почетен гражданин на град Добрич (25 септември 2015 г.).