Депутатите няма да получават заплатите си на ръка, а само по банков път, гласува парламентът.

Предложението занапред възнагражденията да се изплащат само по банкова сметка бе направено от председателя на ПГ на "Продължаваме промяната" Андрей Гюров. Така пленарната зала отхвърли искането на временната комисия по правилника депутатските пари да продължават да се изплащат и по банков път, и кеш, по избор на народния представител.

Така искането на ДБ по време на заседанието на комисията да има възможност за изплащане на заплатата на ръка, което се оказа, че е било заради техен депутат без банкова сметка, претърпя крах. А от обясненията на техния народен представител Иван Димитров в кулоарите преди ден стана ясно пък, че той на всичкото отгоре разполага с банкова сметка, но и с голям кредит. 

Парите за сътрудници на депутатите, известни като "двете трети", също ще се превеждат по банков път след решение на съответната парламентарна група.

Залата не подкрепи втората част от предложението на Гюров да отпадне текстът, с който допълнителните разходи на депутатите за консултации и експертизи се изплащат след решение на парламентарната група.

Така остана действащият текст, според който Народното събрание поема допълнителни разходи на народните представители, в размер на 2/3 от основното им месечно възнаграждение, като сумите се превеждат по банков път въз основа на решение на парламентарните групи.

Настимир Ананиев настоя този текст да отпадне с довода, че "за всички от коалиционното мнозинство е важно да покажем пълна прозрачност и да може, колкото е възможно, да излизаме на светло от сивия сектор".

А на подмятането на Христо Гаджев от ГЕРБ, че вероятно си мечтае за торби с пари, Ананиев коментира: "Не знам за торби, но за сакове чухме на магистрала "Хемус". Някои мечтаят за торби, други си мечтаят за сакове".

"Какви торби, какви чували, какви глупости говорите!", реагира Десислава Атанасова от ГЕРБ. "Това са текстове, които винаги са действали в правилника на НС", напомни председателката на групата. "Няма никаква връзка между правилата, и доходите, които винаги народните представители са обявявали в декларациите си и са ги получавали по банков път, поне при последните няколко състава на НС", напомни Атанасова.

А Любомир Каримански от ИТН направи забележка на Ананиев да не излиза с внушения за някакъв сив сектор в НС, защото това е бюджетна организация и се плаща по правилата в закона. "Не знам за какви сиви пари говорим!", избухна той.

"Лично аз и нашата ПГ винаги сме заставали зад това възнагражденията да се плащат по банков път", каза Каримански.

"Тъй като съм преподавал и публични финанси, бих му писал много лоша оценка", добави депутатът от ИТН по адрес на Настимир Ананиев.

Малко преди 17.00 часа в петък след два дни дебати Правилникът за работа на Народното събрание бе окончателно приет.