Депутатите се скараха за срока за предложения между първо и второ четене на приетите вчера промени в Закона за съдебната власт, с които европейските делегирани прокурори се обособяват в самостоятелна структура.

Хамид Хамид от ДПС получи наказание "забележка" заради обидни квалификации към Настимир Ананиев от "Продължаваме Промяната".

Първо Радомир Чолаков от ГЕРБ-СДС поиска удължаване на срока на 14 дни, което беше отхвърлено. След това председателят на ПГ на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова предложи срокът да е 7 дни, което също не срещна подкрепа в пленарната зала. Тя се аргументира с това, че за пет дни - срок, който изтича във вторник, е недопустимо и невъзможно да се предлагат изменения в Закона за съдебната власт.

От "Продължаваме Промяната" (ПП) коментираха, че с процедурни хватки опозицията се опитва да предотврати приемането на закона на второ четене.

Настимир Ананиев от ПП посочи, че вчера залата е изразила своето мнение. Срокът от пет дни е напълно достатъчен, заяви той. Разбирам, че от ГЕРБ и ДПС вчера направиха всичко възможно този законопроект да бъде забавен, да не бъде гласуван, да не бъде приет, коментира той. Ананиев изрази надежда всички останали, които искат все пак нещо да се случи в посока съдебна реформа и европрокуратура, да не подкрепят удължаване на срока.

"Моля да не допускате тук от тази трибуна провалени политически цветарки, които са управлявали с Борисов и то успешно, негови ортаци по шкафчета, тук да раздават морал", каза в отговор Хамид Хамид от ДПС.

Вчера дебатът беше изцяло по същество, беше юридически и никой не се е старал да забавя приемането на никакъв закон, възрази той. Хамид призова да не се позволява на "долни лъжци" да ръсят обиди. Именно за втората квалификация към Ананиев той получи наказание от председателя на Народното събрание Мирослав Иванов.

Председателят на ПГ на ДПС Мустафа Карадайъ посочи, че има стенограми и видеозапис от вчерашното заседание и попита с какво Хамид е излъгал. "Възразявам срещу наложеното наказание и предлагам Миро Иванов да бъде наказан, защото позволява от тази трибуна Ананиев да лъже най-нагло и безогледно", каза Карадайъ.

Председателят на парламента му отговори, че единственото, което прави, е да не толерира език на омразата и обидни думи. Много съжалявам, че за седем месеца не сте запомнили моето име, то е Мирослав, не се казвам Миро, обърна се той към Карадайъ. По-късно Карадайъ се извини от трибуната на Мирослав Иванов, че е използвал краткото му име.

Предложението на ГЕРБ-СДС 24 май да стане национален празник на България предизвика също напрежение в Народното събрание.

Радомир Чолаков, депутат от ГЕРБ-СДС каза, че се пита защо за национален празник е избран трети март, когато, по думите му, той отправя послание, че сме благодарни на Русия.

"До българското знаме се вее руско знаме. Това е сигналът, който отправяме - ние сме благодарни на една велика сила. Без тях ние не можем. Докато трети март е национален празник ще изпращаме послание, че сме благодарни на една велика сила, ще замеряме премиера със снежни топки. Ще има конфликт. От 30 години това е конфликт. Коя е нашата воля за образ? Опираме до това кой ден заслужава да бъде българския национален празник - зад всяка друга дата прозира сянката на една велика сила, без която не можем. 24 май- вече се опитват да ни го крадат, да го разкъсват. Великата сила каза, че кирилицата е дошла от македонските земи.

Петър Кънев от БСП посочи, че 24 май е официален празник на Русия.

Георги Георгиев от "Има такъв народ" подчерта, че България се освобождава от османско робство и "могат да си срамуват само националните предатели и тях замерят с топки."

Юрий Козлов от "Продължаваме промяната" отбеляза, че Климент Охридски създава кирилицата.

"24 май е празник в Русия, Македония на всички, които искат да се прикачат към нас. 24 май трябва да е наш национален празник", настоя Петър Николов от ГЕРБ.

Иван Петков от БСП заяви: "Ако не беше 3 март - какво щяхме да правим на 24 май. Щеше да честваме празник на турската азбука. Щяхме да бъдем турски султанат. Ако не бяха руснаците - тези, които Вазов ги описва."

Ако нямаше 24 май, нямаше да има 3 март - контрира Тома Биков от ГЕРБ-СДС:

"Няма турски букви, те пишат на латиница, а по онова време пишат на арабски. Явно сте продукт на слабата образователна система. 11 май по онова време се чества в българските земи. Подходете сериозно. Никой не иска да обиди 3 март. Това не е вярно, че нямаше да има 24 май, ако нямаше трети март", каза още Биков.

"Ние сме лош продукт на системата, в която се опитвате да се закрепите", заключи Иван Петков от БСП.