Депутати под обсада в опит за нов парламентарен живот
51-вото Народно събрание започва с остри противоречия и без диалог дори за избор на председател
51-вият парламент се събира за първо заседание под обсадата на 7 протеста. Точно в 10 часа новите депутати трябва да се съберат, за да положат клетва да спазват Конституцията и законите на България.
Заради високорисковата ситуация вътрешният министър Атанас Илков промени плановете си и вместо да замине за среща в Будапеща с други вътрешни министри от ЕС, след заседанието на НС ще остане в България.
По преценка на СДВР движението в центъра на София може да бъде спирано до отпадане на необходимостта. Затова от Столична община съветват гражданите да използват градския транспорт при придвижването си, като промени в маршрутните разписания на линиите не се предвиждат.
Пристигането на участниците в протестите е заявено за 8 часа. Сред множеството групи впечатление прави тази на "ДПС-Ново начало". Привържениците на лидера Делян Пеевски ще бъдат в София в отговор на изказване на съпредседателя на "Продължаваме промяната" Кирил Петков, който ги нарече "фантоми".
В неделя следобед полицията задържа Росен Миленов от новообявената "Гражданска инициатива за непризнаване на изборните резултати за 51-во Народно събрание". Бившият служител на ДАНС и организатор на една от протестните групи беше отведен с мотива, че е отправял заплахи за безредици, а в колата му са открити автомобилни гуми, за които се предполага, че е планирал да запали по време на демонстрацията.
Събитията вътре в самия парламент също не обещават спокойствие.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обяви, че от избора за председател на Народното събрание зависи дали ще влезе в преговори за съставяне на коалиционно правителство. Диалог между първите две политически сили обаче няма.
ПП-ДБ са категорични, че няма подкрепят кандидата за председател ГЕРБ-СДС, докато от партията на Бойко Борисов не кажат дали подпишат документа, с който да изолират Делян Пеевски.
"Това условие, което е формулирано като декларация, всъщност е предложение за подписване на документ, който се явява документ за сегрегация. Сегрегацията е обратното на консенсус. Още в предизборната кампания много ясно заявихме, че ние с ПП-ДБ трябва да формираме ядрото на едно коалиционно споразумение и съвместно да определим, ако не ни стигат гласовете, кой да бъде допълващият трети коалиционен партньор", отговори Росен Желязков в предаването на bTV "120 минути" и обяви, че ГЕРБ са готови да отстъпят мястото на председател на НС само при гарантирано мнозинство за кабинет с премиер Бойко Борисов.
Към 7 часа тази сутрин издигнатите кандидати за председател на НС са Рая Назарян от ГЕРБ, Петър Петров от "Възраждане" и Наталия Киселова от БСП. Въпреки че заседаваха до късно вечерта в неделя, от ПП-ДБ все ще не са посочили име. Предполага се, че кандидатът на ИТН ще бъде Силви Кирилов. Именно той, като най-възрастен депутат в 51-вото Народно събрание, ще открие днешното тържествено заседание. След това трябва да бъде избран постоянно изпълняващ длъжността, който по последните конституционни промени се превръща и във възможен премиер при назначаване на следващо служебно правителство.
Ако не бъде събрано мнозинство за председател на НС, работата на парламента блокира. Дотогава не могат да започнат и консултациите при президента, като начало на процедурата връчване на мандат за съставяне на редовен кабинет.