Бойко Борисов в парламента: Справихме се с мерките за здраве
Насаждането на страх не работи, престанете да говорите за трупове, заяви БСП
По данни на Европейския център за контрол на заболяванията България е на първо място по нисък брой заболели и на трето място, след Словения и Латвия, по най нисък брой починали, което е индикатор колко добри са били мерките на българското правителство.
Това отговори премиерът Бойко Борисов на БСП, по чието искане той е в парламента днес, за да отговаря на въпроси на депутати във връзка с извънредното положение.
"По линия на здравеопазването ние първи започнахме да се организираме, имахме и достатъчно облекла, и тестове, но никой не можеше да прецени огромния мащаб на пандемията", коментира Борисов. Той изброи как страната се е справила с мерките в извънредното положение - единствените, които не си затворихме църквите и манастирите, дадена е възможност да бъдат ваксинирани децата, пуснати са плановите операциите, женските консултации, инвитрото, а от вчера при определен ред се ползват и парковете.
"Българите могат да излизат и да се движат неограничен брой пъти до магазина, до аптеката и никой не ги проследява", категоричен бе премиерът.
Той каза, че страната спазва стриктно препоръките на СЗО и всички медии могат безконтролно да задават въпроси на Националния оперативен щаб.
"Мерките са много добре съобразени с народопсихологията на българина, на практика имаме най-либералните мерки в Европа, а това, което днес с такъв апломб се казва в Италия, че от 4 май ще се разхлабват мерките - при нас не са били спирани никога - нито строителството е спирало, нито магазините. Няма държава, да не говорим в региона - Гърция, Сърбия, Северна Македония, където не пускат хората да излизат от вкъщи", каза Борисов и се обърка към БСП - "горещо препоръчвам да слушате".
"Да разхлабваме мерките, но те са толкова разхлабени, че нямат аналог в други държави", категоричен бе премиерът.
Борисов обясни за мярката 60/40 - колко фирми са се възползвали и колко работни места са спасени, за туризма, че работна група ще проучи дали могат да се използват ваучери за море. "Ще видим колко ще струва, но да не превърнем в един момент хотелите в болници", каза още премиерът. Той даде за пример, че много държави са тръгнали с подценяване на ситуацията, и тя е била подценявана и в България. "Не от мен, помните от 3-ти март дискусиите какви бяха", напомни критиките на президента Румен Радев премиерът. По-късно той коментира в кулоарите на парламента и вчерашната позиция на президента Румен Радев за това, че няма ясна програма за излизане от кризата с коронавируса и искането му за публичен регистър за изхарчените средства:"Те са публични. По-голяма прозрачност от тази не може да бъде. Единствената непрозрачност имаше при "Грипен"-ите, когато за един месец се взеха решенията за милиарди. Само това беше непрозрачно. Нека ги обявят. Пак разбирам, че не е казал нищо конкретно освен, че е хубаво да сме здрави и богати, а не бедни и болни", каза Борисов.
"Много говорят другите страни, но никъде няма мярка, която да действа, в САЩ дадоха пари на ръка, но това не помогна по никакъв начин, днес може би видяхте колко хиляди са починали. Ежедневно работим с ЕС. Всички говорят за мерки в бъдеще и ние като част от глобална икономика се движим с тях бавно. Това, което можем да направим - е да запазим здравето", обясни още премиерът.
Министър-председателят обясни и за тестовете в отгвор на въпрос на депутата от ДПС Нигяр Джефер.
"Към момента имаме налични 60 хиляди теста, пет хиляди PCR са от САЩ, 10 хиляди - от Китай, 15 000 - от МЗ, още 30 хиляди - от Корея", обясни той.
Според Нигяр Джафер страната ни е на последно място по тествани на брой население в Европа. В Германия, даде за пример тя, са тествани 25 хиляди на един милион население, а България е с 3600 теста на един милион. ДПС попита в тази връзка дали държавата ни е готова да обезпечи финансово тестването на българските граждани.
"Нашият щаб целево подбира групите и благодарение на бързите карантинни действия и тестване - като в Банско, веднага след края на карантината хората ги освобождаваме, за да се върнат към нормалния начин на живот", обясни още премиерът.
Той цитира и данни, според които на 21 април, например, са направени 747 теста, на 22 април - 1105.
Още преди месец и половина сме поръчали през ЕК един милион теста, които да си платим, до ден днешен няма нито един, припомни премиерът. Той посочи, че въпросът с тестването предизвиква всеки ден полемика. Ако има на сто процента достоверни тестове, не бихме се поколебали да ги платим, категоричен е Борисов. "Наблюдаваме, имаме ресурс и готовност", увери той.
Бойко Борисов добави, че утре полицаите от първа линия ще получат по 600 лева.
Преди това БСП, в лицето на Кристиан Вигенин, поиска отговори защо не се е появил Борисов за изслушване миналата седмица.
"По Kонституция, г-н Борисов, трябва се отчитате в парламента, защото властта е в тази зала, а не от телевизията", каза левият депутат. Вигенин се обърна към него: "Не дойдохте да кажете защо се налага увеличаване на извънредното положение. На ежедневните ви брифинги липсва фокус, насаждането на страх не работи, а вие персонално, г-н премиер, престанете да говорите за трупове".
Все пак БСП не оспори, че е безспорен факт, че България е с нисък брой жертви, но "това не е основание да се замазват проблеми, като липсата на тестове, на предпазни средства и заповедите, които се променят постоянно, както и подкрепата за бизнеса която е неефективна и половинчата".
"Сега произвеждате безработни, а социалните мерки са още по-семпли, от дори на далеч по-бедни страни", каза още Вигенин.
В тази връзка депутатът поиска Бойко Борисов да каже какви са условията за разхлабване на ограниченията на извънредното положение и как се координират въпросите с училището и здравното обслужване.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова се включи също в дебата: "Нямаме план за излизане от кризата - това е новината от днес".
Тя обвини ГЕРБ в действие на парче и всяване на страх у хората. Нинова посъветва кабинета да защити най-ударените икономически сектори, за да се отплатят след това те с данъчни постъпления.
Нинова и Борисов влязаоха в задочен диалог, тъй като в началото на изказването си премиерът обясни, че е поканил лидера на БСП на среща, за да се борят заедно с коронавируса. Нинова отрече, че е отказала в началото на епидемията съдействие на ГЕРБ, а "предложението било за среща една вечер в 10 ч".
Лидерът на ДСП Мустафа Карадайъ посочи, че мерките на правителството са добри и са дали добър резултат, а икономическите мерки са задоволителни.
Лидерът на Воля Веселин Марешки също даде коментар в дебата. По думите му, "днешното пленарно заседание е пасквил, за да се уважи волята на една жена, която иска постове", визирайки лидера на БСП Корнелия Нинова.
С това заседанието на парламента приключи, краят му сложи председателят Цвета Караянчева.
В кулоарите премиерът Бойко Борисов добави, че в момента правителството работи по закон, който да включва само мерките срещу коронавируса, без да има извънредно положение."Идеята е да бъдат мерките легитимни и без извънредно положение. Върху това работим", каза премиерът.
"Другите държави вървят с две седмици след нас и всички са около 12 или 9 май. Като дойде тази дата, ще видим какво ще направят пак", подчерта още веднъж Бойко Борисов.