БСП иска анкетна комисия за случая с БНР
"От това дали депутатите на ГЕРБ ще подкрепят предложението, ще се разбере дали управляващите искат да се стигне до истината", заяви Корнелия Нинова
ПГ на "БСП за България" настоява да се създаде анкетна комисия в парламента за случая със спирането на сигнала на Българското национално радио (БНР). Това обяви председателят на групата и на БСП Корнелия Нинова на брифинг в парламента.
"От вчера журналисти от БНР говорят за оказван натиск върху тях. Виждаме, че се опитва властта да замаже проблема и да го прехвърли на техническо равнище, но изключването на сигнала на БНР е безпрецедентен случай в историята на България и ние искаме и политическа отговорност, и истината докрай", заяви Нинова.
"Г-н Борисов се опита да се измъкне и от този случай, казвайки, че някой саботира правителството", коментира тя. Според Нинова това е абсолютно неприемливо, защото Съветът за електронни медии в мнозинството си е излъчен от ГЕРБ. Този съвет избира ръководството на БНТ и БНР, т.е. отговорността е при тях, добави тя.
Лидерът на БСП коментира, че от това дали депутатите на ГЕРБ ще подкрепят предложението за анкетна комисия, ще се разбере дали премиерът Борисов и управляващите искат да се стигне до истината или искат и този случай да бъде замазан до следващия.
"От три години предупреждаваме за налагане на еднолична власт в България. Е, вече имаме диктатура в действие", коментира Нинова. Започна се с изключените микрофони на журналистите в Министерския съвет, пресконференцията без преса, журналисти, водени с белезници на разпити като свидетели, и можем да изреждаме много случаи на уволнени журналисти, заради това, че са си позволили да критикуват властта, изреди тя.
Депутатът от левицата и журналист Александър Симов посочи, че всяка година при обсъждането на доклада на СЕМ БСП се опитва да постави на политическо ниво дебата за свободата на словото и получава отговор, че свободата на словото е отговорност на самите журналисти. "Е, сега журналистите поставиха въпроса за свободата на словото и е време парламентът като политически орган да има позиция по тази тема", добави той. "Ако наистина някой откаже парламентът да се произнесе, то значи той е част от осъществения натиск върху медиите", коментира Симов.