Късно снощи българската делегация пристигна в Доха. В нея са включени вицепремиерът и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова, финансовият министър Владислав Горанов, министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова, на земеделието Десислава Танева, на транспорта Ивайло Московски, на икономиката Божидар Лукарски и на енергетиката Теменужка Петкова. По време на посещението министрите ще проведат двустранни срещи с колегите си от Катар. 

Днес Борисов и министър-председателят и министър на вътрешните работи на Държавата Катар шейх Абдулла бин Насър бин Халифа Ал Тани подписаха двустранно междуправителствено споразумение за сътрудничество в борбата с престъпността, съобщи пресслужбата на МС. Това е първото споразумение в сферата на сигурността между двете държави, с което премиерът и министър Бъчварова полагат основите на сътрудничеството в тази сфера.

На срещата от страна на Катар е заявен интерес към сътрудничество с България в областта транспорта, земеделието и енергетиката. Конкретни параметри за партньорството в отделните сектори ще бъдат обсъдени на предстоящите утре двустранни срещи между ресорните министри от двете държави, уточниха от правителството.

Шейхът е изразил убеждението си, че двустранното сътрудничество ще бъде укрепено и отбеляза важността на създадената междуправителствена комисия, чиито заседания допринасят за задълбочаване на партньорството.
Намерение за активно сътрудничество заяви и премиерът Борисов. Двамата потвърдиха желанието си за развитие на икономическите контакти, се казва още в съобщението.

В присъствието на двамата премиери и водените от тях делегации е подписано и писмо за проява на интерес за сътрудничество между компаниите "Катаргаз" и "Булгаргаз".

Преди ден кабинетът одобри проект на Меморандум за разбирателство между енергийните министерства на Катар и България. В документа се предвиждат съвместни действия в редица направления, сред които и за пренос на втечнен газ и поощряване на участието на компании от двете държави в реализирането на енергийни проекти.

Терминали за втечнен газ не могат да бъдат построени по българското крайбрежие, защото корабите със суровината не могат да преминат през Босфора. България обаче има възможност да получава суровината от терминалите в Гърция и Турция.

От друга страна, наскоро Борисов съобщи, че Катар е готов да внася прясно агнешко месо от България в количества, каквито към момента българският бизнес не може да постигне. 

"Богатите араби искат българско агне, както ние искаме немски мерцедес. От Катар са готови да купят толкова агнета, колкото произведем. И дори са съгласни да платят допълнително само да не ги излъжем - да платят агнета, а ние да им пратим пилета", обяви министър-председателят тогава.

По време на визитата си Бойко Борисов ще се срещне и с изпълнителния директор на Висшия комитет за подготовка на световното първенство по футбол в Катар през 2022 г. Хасан Абдула ал-Зауади.

Предишната визита в Катар на правителствена делегация начело с Борисов беше в рамките на първия му мандат през март 2012 г. То беше запомнено с това, че веднага след него уволни министрите на икономиката Трайчо Трайков и на здравеопазването Стефан Константинов. 

Тази седмица Борисов помоли опозицията, която иска оставката на здравния министър Петър Москов заради радикалната реформа, която предприема,  за десетина дни реверанс. Макар премиерът да каза, че той се ползва с пълното му доверие, вчера заместникът му в ГЕРБ Цветан Цветанов заяви, че са изключително притеснени и ако лекарите не бъдат питани, реформата е обречена на провал.