Еманюел Макрон ще посети България през август, каза на пресконференция премиерът Бойко Борисов след едночасовата среща.

Вижте снимки >>

Ще види как охраняваме и сухопътните и черноморските граници. Считам, че направихме добър разговор по основни теми в ЕС. Еврозоната е важна за България. Поздравих президента и за предстоящата победа (вероятно има предвид парламентарните избори във Франция - б.р.). В същото време по темата и за работните визи, и за социалните политики, имаме основание да решим този проблем. Отчитат се усилията по финансовата дисциплина, реформите, които сме направили, заяви Борисов, цитиран от "Фокус".

По думите му с новия президент са изградили добро начало за сътрудничество и доверие.

Убеден съм, че с помощта на Франция, това е добър старт и както всичко в Европа, се надяваме в негово лице, да тегли Европа напред. Силна единна и да не забравя периферията. Защото ние сме географска периферия, но сме много важни за защитата на ЕС, каза още Бойко Борисов.

На свой ред президентът Макрон обърна внимание върху две европейски теми – подобряването на социалното сближаване и опазването на границите.

България, която поради географското си положение е изложена на натиск, е свършила забележителна работа през последните години, като се изправи пред предизвикателството на мигрантската вълна, заяви Макрон и изтъкна необходимостта от подобряване на колективната защита на Европа.

Френският президент отбеляза силната воля на премиера Борисов да се преодолеят оставащите етапи, за да се пристъпи към влизане в чакалнята на еврозоната и в шенгенското пространство.

Макрон подчерта, че България положила много усилия в двете области и че Франция ще работи заедно със страната ни за интеграцията в тези две зони. По думите му е важно да се дава възможност на всички държави, които искат да се интегрират по-силно, да реализират това желание, цитира думите му правителствената пресслужба.

"Както обявих в предизборната си кампания, аз искам по-голяма европейска интеграция, съчетана с отворени врати за всички страни, които искат да участват в тази интеграция", допълни френският президент.

"Забелязах у премиера Бойко Борисов истински европейска нагласа и това ме радва", каза Макрон в заключение.

Френският президент допълни, че ще посети България преди края на годината, предаде АФП, цитирана от БТА.

Имаме рядък шанс с предстоящото председателство на ЕС и с постигнатото като авторитет в Европа да атакуваме чакалнята на Еврозоната, каза премиерът Бойко Борисов във връзка с това обсъдена ли е темата сигурността в Европа и влизането на България в еврозоната.

Това означава намаляване на лихвите по кредитите, гарантиране на инвестициите, изключване от Европа на две скорости. Разделението на Европа ще дойде по линия на еврозоната, коментира премиерът и допълни:

"И когато си извън еврозоната или чакалнята, няма на кого да се сърдиш след това. Тези, които са вътре искат да си защитят валутата и да избегнат гръцкия сценарий“.

На въпрос какво точно означават думите на президента Макрон за сътрудничество с България по пътя й към еврозоната и Шенген, Борисов поясни:

„В момента техният финансов министър и нашият работят конкретно по темата. На 23 юни ще бъдем при финансовия министър на Германия, довечера и утре ще разговаряме по същите теми с президента и канцлера на Германия".

По-късно Борисов заминава за Берлин, където още днес ще разговаря с президента на Германия Франк-Валтер Щайнмайер. Утре премиерът Борисов ще разговаря с федералния канцлер Ангела Меркел.

Министър-председателят е придружаван от вицепремиера Томислав Дончев и от министъра на финансите Владислав Горанов.

По отношение на това дали е казал на президента Макрон, че не трябва да забравя периферията (на ЕС), Борисов уточни:

„Става дума като географско понятие. Точно това каза той сега – вие сте много по-важни, не само, че не сте периферия. Аз допълних, че сме на границата на ЕС и много пъти ни разглеждат така“.

Борисов уточни, че изпращайки го, Макрон му е заявил, че България в момента и като стабилност, и като дисциплина, и като финансови и икономически показатели е много по-близко до сърцето на Европа, отколкото много от държавите вътре, в централната част.