Борисов видя повече прилики с ИТН пред БСП, кани ПП-ДБ само когато има какво да си кажат
От партията продължават да държат лидерът им да бъде премиер на коалиционен кабинет, а Рая Назарян - председател на НС
ГЕРБ не отстъпва от позицията си Бойко Борисов да бъде премиер, а Рая Назарян - председател на Народното събрание. Това стана ясно от изявлението на лидера на партията след срещите с ИТН и БСП, които инициира в търсене на "общи политически действия". След като нямам достатъчно подкрепа, партията под наем няма да си дам, натърти Борисов по повод нежеланието за двама от хипотетичните партньори той да стане министър-председател на коалиционния кабинет. С това не са съгласни категорично от ИТН и ПП-ДБ.
"Коя е партията победител? Партията под наем няма да си я дам. Защитавам моята партия. И затова казах, ако искат да носят отговорност, мога да направя компромис, но нищо няма да се получи", заяви Борисов. "Просто и ясно - партията иска това от мен и аз слушам моята партия", подчерта лидерът на ГЕРБ.
След срещите с ИТН и БСП Борисов обобщи, че и по-малките парламентарни групи са важни за постигане на политики в парламента и намери повече прилики в позициите между ГЕРБ и "Има такъв народ", в сравнение с "БСП - Обединена левица".
"Днес предложих прагматичен подход - политики, хора, които да носят отговорност като правителство, и мнозинството да приеме цялата законодателна програма", заключи Борисов. Всички участници в разговорите отрекоха да са говорили за правителство, след като лидерът на ГЕРБ включи в хипотетичната си коалиционна формула именно ИТН и БСП заедно с ПП-ДБ.
Борисов не анонсира консултации с ПП-ДБ, като посочи, че среща ще има, "когато вече имаме какво да говорим".
"Това са първи срещи, при така избран парламент и по-малките са толкова важни, колкото и голямата партия за събиране на мнозинство. От вчера и от днес това, което виждам е, че се повтарят предизборните програми и се води предизборна агитация", заяви лидерът на ГЕРБ. "Ако всички ние не се откажем от този стил на работа, нищо добро няма да произлезе и от този парламент", предупреди той. По думите му начинът да се започне със законодателна програма категорично е обречен на неуспех.
По адрес на ПП-ДБ той посочи, че "за тях никога нищо не е достатъчно, ако не е тяхното", по повод настояването им той да подпише тяхната декларация за "санитарен кордон" около Делян Пеевски и антикорупционното законодателство.
"На колегите от ПП-ДБ вчера им разписах това, което най-много искаха, знам какво искат, много от нещата нашите юристи казват, че или са противоконституционни, или са лошо направени", коментира Борисов.
Попитан защо се е съгласил с ПП-ДБ да изключи от евентуалната коалиция "ДПС-Ново начало", "Възраждане", "Алианс за права и свободи" и МЕЧ, Борисов обясни, че го е направил в търсене на компромис и разбирателство.
"Ако бяха победили на изборите с двоен резултат, като ние, можеха да поставят непрекъснато условия. В 8-9 вечерта да пращат мейли и да ти определят час за среща - не е правилният подход", обобщи лидерът на ГЕРБ. Вчера той изпрати по мейла на ПП-ДБ предложението си за четворна коалиция и заявката да управлява заедно с тях, БСП и ИТН, като той лично стане премиер.
С "Има такъв народ" имаме доста повече сходство, там имаме разминаване в ръководствата - кой да управлява - председател на Народното събрание и премиер. Тази тема я оставяме по-назад, защото ще излезе на дневен ред, когато вече имаме и сме събрали мнозинство", допълни Борисов за разговора с Тошко Йорданов и Станислав Балабанов.
И посочи, че с БСП по някои теми имат съвпадения, по други - не. Подкрепят обаче предложението на БСП за отлагане с една година на либерализацията на цените за тока за битовите абонати. От ГЕРБ-СДС са съгласни, че това трябва да се направи, защото в противен случай ще скочат цените на електричеството за гражданите, което не е необходимо в този момент, даде да се разбере Борисов.
След срещата с ГЕРБ Тошко Йорданов заяви от името на ИТН, че не са говорили за сформиране на правителство.
"Не е говорено за състав на кабинет", каза зам.-председателят на ИТН.
По думите му 90% от времето на разговора с ГЕРБ-СДС е било отделено на темата за икономическото състояние на страната. "Защото финансите са в ужасно състояние заради бюджетите, приети от предишното правителство, включително с участието на ГЕРБ", посочи Йорданов. "Що се отнася до икономически програми и за това, че страната трябва да върви към балансиран бюджет и да се спре това безконтролно харчене и взимане на заеми, там имаме допирни точки", добави той.
"Бихме направили всичко възможно да има правителство, но не на всяка цена", коментира също Йорданов, като отново подчерта като важно изпълнението на конкретна икономическа и финансова програма. И той предварително изрази убеждението си, че и днешният опит за избор на председател на НС ще се окаже ялов, както и стана.