Бивш главен секретар на МВР: Полицаите протестират незаконно, имат право само за заплати
Според бившия депутат Николай Радулов акцията е организирана от близки на министър Калин Стоянов
Служителите на МВР протестират незаконно, заяви пред БНР проф. Николай Радулов - експерт по национална сигурност и бивш главен секретар на вътрешното министерство, но също така и политик от партията на Радостин Василев - МЕЧ.
Още по темата
Подобни обвинения за политизиране на полицейския протест изразиха вчера и от ПП-ДБ
Той обясни, че служителите на вътрешното ведомство нямат право на протест, освен профсъюзни протести, които се правят, когато е необходимо да се подчертае нуждата от повишаване на заплащането или подобряване на условията на труд.
"Това е нещо, което като че ли през последните 1-2 години пробива - министрите да организират собствената си защита, така че да излиза от състава, че те трябва да останат или че хората много ги харесват. Този протест е организиран от близки хора до министъра", констатира Радулов.
"Това не е тайна между полицаите - няколко полицаи от Специални полицейски сили, които са работили с министъра. Това е един от признаците на политизация. МВР през последните 20 години постепенно, но непрекъснато се политизираше", коментира бившият кандидат-депутат.
По думите му всеки опит да се промени процедурата, по която се подбира служебно правителство, е противоконституционен, а от гледна точка на Закона за МВР - и незаконен.
Отговорността е само на служебния премиер, категоричен бе проф. Радулов в интервю за предаването "Преди всички".
"Има си институции, които избират ръководствата на държавата. Има си институции, които се грижат по време на избори да има неутрално служебно правителство. Законът не трябва да се нарушава", смята ексслужителят на МВР.
Радулов коментира и инцидента със 7-годишното дете в Пловдив, което застреля баща си - полицейски инструктор по стрелба, със служебното му оръжие. Проф. Радулов заяви, че в случая е очевидна фатална небрежност със съхраняването на оръжието. По думите му обаче много често при професионалистите се наблюдава пренебрежение на правилата, считайки, че те най-добре знаят и умеят.
"Когато отиваш на тренировки и стреляш, е ясно, че в пистолета има патрони. Би трябвало, след като свърши стрелбата, да се изпразни патронникът и да се щракне веднъж към земята, за да е сигурно, че има патрон. Чак когато тръгнеш да го съхраняваш, би трябвало да се извади и палнителя. Нещо е попречило - дали самоувереност, дали бързане, което е довело до случилото се", коментира специалистът.
Той уточни, че когато не се ползва, оръжието трябва да се съхранява в каса. "На 5-6 години има масови проверки дали това е така", подчерта проф. Радулов.
Законът, правилниците, изискванията за всяка работа, където се употребява оръжие, са добре формулирани и няма какво да се променя, изказа мнението си експертът. Според него чисто юридически е трудно да се направи нещо. По думите му тук въпросът е доколко хората, които боравят с оръжие, са съвестни. Той смята, че трябва да се наблегне на обучения и непрекъснат контрол за спазване на изискванията.
Проф. Радулов е на мнение също, че трябва да се създаде навик там, където има общоопасни средства, да не бъдат допускани деца.