Без екзитпол преди края на изборния ден, ЦИК дава по два медийни пакета за вота "2 в 1"
ЦИК определи условията и реда за допитвания до общественото мнение на 9 юни. Съдебно решение пък задължи комисията да дава по два медийни пакета на партиите без държавна субсидия
Резултатите от социологически проучвания и екзитполове (exit poll - "на изхода"), извършвани в изборния ден, ще се оповестяват не по-рано от 20,00 часа на 9 юни. Това става ясно след като снощи Централната избирателна комисия определи условията и реда за извършване на допитвания до общественото мнение в изборния ден.
До 1 юни 2024 г. включително агенциите, които ще извършват проучвания "на изхода" в изборния ден трябва да представят в ЦИК заявление по образец за регистрация на агенция, която ще извършва социологическо проучване на 9 юни; удостоверение за актуално правно състояние, издадено не по-рано от 9 април 2024 г. Агенциите трябва да представят списък, съдържащ имената и единния граждански номер на анкетьорите по изборни райони. В списъка се посочват номерата на избирателните секции, извън които ще се осъществява анкетирането.
С отделни решения ЦИК ще регистрира агенциите, които ще извършват проучвания "на изхода" на 9 юни 2024 г. Анкетьорите са длъжни да носят в изборния ден само отличителни знаци по образец, утвърден от ЦИК, като на бял фон с черни букви се изписва качеството им. Те се легитимират с издаденото им удостоверение. Резултатите от проучванията, извършвани в изборния ден, се оповестяват не по-рано от 20:00 ч.
Забранява се под каквато и да е форма публичното огласяване на каквито и да са резултати от проучвания, извършвани в изборния ден, преди обявяване на края му от ЦИК.
Резултатите от допитвания до общественото мнение за изборите "две в едно" не може да се огласяват под каквато и да е форма 24 часа преди изборния ден, както и до обявяване края на изборния ден на територията на страната.
От ЦИК посочват, че анкетьорите не могат да анкетират избирателите непосредствено пред избирателните секции. Те трябва да работят на разстояние най-малко три метра от изхода на помещението, в което се гласува.
Могат да бъдат анкетирани само вече гласували избиратели, като анкетьорите са задължени да им съобщават, че участието в изследването е доброволно и анонимно. Анкетьорите трябва да имат видимост към изхода на помещението, от което излизат избирателите, които ще бъдат анкетирани, без това да създава затруднения за изборния процес, се добавя в решението на ЦИК.
Решението подлежи на обжалване пред Върховния административен съд чрез Централната избирателна комисия в тридневен срок от обявяването му.
Пълните условия за реда за извършване на допитвания до общественото мнение, социологически проучвания и проучвания "на изхода" (exit poll) в изборния ден и регистрация на организациите, които ги извършват са посочени в решението на ЦИК.
На 15 май ЦИК утвърди образците на бюлетините за гласуване за страната и за чужбина за изборите за Европейски парламент и за Народно събрание, които ще се проведат на 9 юни.
ЦИК ще дава по два медийни пакета за изборите 2 в 1 след решение на съда
Вчера стана ясно и че Централната избирателна комисия ще дава по два медийни пакета на партиите, които не получават държавна субсидия. Причината за промяната е решение на Административния съд в София, който отмени решение на ЦИК от 7 май. С него се уреждаха правилата за предоставяне и разходването на средствата за медийни пакети в изборите за членове на Европейския парламент и за народни представители на 9 юни, а именно партиите да получават само един медиен пакет в размер на 40 000 лева, въпреки че ще участват и в двата вота.
Всяка формация, която не получава държавна субсидия и която е регистрирала кандидати във всички избирателни райони, може да купува медийна реклама за предизборната си кампания за сумата до 40 000 лв., като средствата се предоставят от ЦИК. Идеята е така да се доближат шансовете на малките формации с големите, които разполагат с далеч по-големи финансови възможности, а и привличат повече медийно внимание.
Пет партии и четири коалиции, сред които "Левицата", "Граждански блок", "Ние идваме", "Коалиция на розата", "Солидарна България" и др., подадоха жалби срещу решението на Централната избирателна комисия, като според тях субсидията трябва да е 80 000 лева.
Говорителят на ЦИК Росица Матева обясни пред "Клуб Z", че мотивът е, че "много трудно ще може да бъде разделена кампанията за единия вид избор и за другия".
В решението си от 7 май от ЦИК съобщават, че то може да се обжалва пред Върховния административен съд в тридневен срок. Дни по-късно обаче ВАС обяви, че жалбите не могат да се разгледат от него и трябва да се препратят на Административен съд-София град (АССГ). Така на 17 май Административният съд отмени решенията на ЦИК в частта им за предоставянето на общо 40 000 лв. медийни пакети на формациите и за двата избора и сега ЦИК ще трябва да отпусне по 80 000 лева на партиите и коалициите, участващи и в двата вида избори.
С друго решение ЦИК определя кои ще са формациите, имащи право на медийни пакети - това са общо 15 партии и 7 коалиции, като само коалиция "Неутрална България" ще получи 40 000 лв., тъй като не участва в изборите за Европейски парламент. Решението на АССГ е могло да бъде обжалвано пред Върховния административен съд в 3-дневен срок от датата на обявяването му, но ЦИК не го е атакувал.
ЦИК реши и как ще се организира гласуването на хора с увреждания
Централната избирателна комисия реши на свое заседание и как да се организира гласуването на хора с трайни увреждания за вота "две в едно". Районните избирателни комисии определят секция на първия етаж (партер), която е с най-малък брой избиратели по избирателен списък за гласуване на избиратели с увредeно зрение или със затруднения в придвижването, се посочва в решение на комисията. Пред секцията се поставят обозначителни знаци, с цел да се отбележи нейното предназначение.
Избирател с увредeно зрение или със затруднения в придвижването може да гласува и в избрана от него подходяща секция. Преценката за това дали секцията е подходяща е на самия избирател, а не на СИК, се посочва в решението на ЦИК.
Избирател с увредeно зрение или със затруднения в придвижването, избрал да гласува в секция, удостоверява пред СИК самоличността си с документ за самоличност. Секционната избирателна комисия вписва всички данни на избирателя в допълнителната страница на избирателния списък (под черта), след като избирателят представи декларация по образец, че не е гласувал и няма да гласува на друго място.
Когато избирателят е с увредeно зрение, с увреден слух или с друго увреждане, което не му позволява да извърши сам необходимите действия при гласуването, председателят на комисията може да разреши гласуването, включително чрез специализирано устройство за машинно гласуване, да се извърши с помощта на придружител, посочен от избирателя. При оспорване на решението на председателя от член на комисията спорът се решава окончателно от секционната избирателна комисия. За избирател, който се придвижва с придружител, но може сам да извърши необходимите действия при гласуването, придружителят се допуска само до паравана за гласуване/преграда за гласуване със специализирано устройство за машинно гласуване, след което се оттегля, докато избирателят гласува.
Имената и единният граждански номер на придружителя се вписват в графа "Забележки" на избирателните списъци срещу името на избирателя от член на комисията. Когато увреждането не позволява на избирателя да се подпише, в полето за подпис член на комисията отбелязва "гласувал" и се подписва. Това обстоятелство се отбелязва в графата "Забележки" и в протокола на секционната избирателна комисия.
Едно лице не може да бъде придружител на повече от двама избиратели. Член на секционна избирателна комисия, представител на партия, коалиция или инициативен комитет, застъпник или наблюдател не може да бъде придружител.
Не по-късно от 1 юни 2024 г. Районната избирателна комисия и общинската администрация оповестяват къде се намират избирателните секции, определени за гласуване на лица с увредeно зрение или със затруднения в придвижването.
Право да гласуват с подвижна избирателна кутия имат избирателите с трайни увреждания, които не могат да напуснат дома си и да упражнят правото си на глас в изборно помещение, съгласно Изборния кодекс.
Срокът за подаване на заявления на хора с трайни увреждания, които желаят да гласуват с подвижна избирателна кутия е до 25 май, се посочва в хронограмата на ЦИК за организацията на изборите на 9 юни. Секциите за гласуване с подвижна избирателна кутия се образуват на територията на всяко населено място при подадени не по-малко от десет заявления от избиратели с трайни увреждания, които не могат да упражнят избирателното си право в изборно помещение, но желаят да гласуват, и постоянният им, съответно настоящ адрес е на територията на съответното населено място. Заявлението за вписване в списъка за гласуване с подвижна избирателна кутия се подава до кмета на общината/района/кметството/кметския наместник. Заявлението е саморъчно подписано и може да бъде подадено от упълномощено лице или изпратено по пощата, факс или електронно заявление със същото съдържание през интернет страницата на общината/района.
При подаване на електронното заявление не се изисква подпис. В заявлението се посочват имената на избирателя, ЕГН, постоянният адрес или настоящият адрес, когато е направено искане по чл. 36 от Изборния кодекс. Към заявлението за гласуване в секция се прилага копие от документ от ТЕЛК, НЕЛК или медицинска епикриза за здравословно състояние на избирателя. Когато заявителят не е представил копие от документ, се извършва проверка за установяване наличието на увреждане на избирателя по служебен път. Когато проверката не може да бъде извършена, включително и като вътрешна електронна административна услуга по реда на Закона за електронното управление, следва да се поиска от заявителя да представи копие от някои от горепосочените документи.
Избирателите с трайни увреждания, които желаят да гласуват с подвижна избирателна кутия, но не са подали заявление в определения срок, могат да заявят това при условие че на територията на населеното място е назначена подвижна СИК до 3 юни, съгласно хронограмата на ЦИК.