Българите се уморили от избори
Важната характеристика на изборите в София и други градове е, че те имат шанс да минат като шумолене в политическия календар. Причините за това са: голяма умора на избирателите след парламентарните избори и изборите за Европарламента.
Хората са ориентирани към икономическата част от живота си, това генерира очаквания към централната власт, а не към местната. От доста време говорим за криза на доверие на партиите. Има оспорване на партиите от техните симпатизанти, което ги кара да се затварят, заяви Димитрова.
В момента действат други фактори – на икономическата криза и спад на политическата активност се случват най-големите изненади. Има процес на криза на идентичността в партиите. Но това не са битки срещу статуквото, защото се случват в рамките на статуквото. Това може да доведе радикални идеи и нови лица, заяви социологът Юрий Асланов.
Едно от нещата, което могат да се очакват е ниска избирателна активност, твърдят социолозите. До 30% от хората в София ще гласуват на частичните избори. Колкото по–ниска е избирателната активност, с толкова намалява и разликата между кандидатите. Намалява и тяхната легитимност.
63% от симпатизантите на Синята коалиция не са доволни от решението да не излъчат кандидат, което може да доведе до това, че те няма да гласуват, прогнозира Димитрова.
Балотажът е първата цел за Георги Кадиев, но Кадиев намира симпатии и в дясно. На повърхността може и да има прилики между политическите процеси в партиите, но по същността си те се различават, коментира Асланов. В партиите се наблюдава оспорване на лидерството от симпатизантите. В момента има нужда от популистка , но и от реформаторска опозиция, която да тласка процесите напред, заяви Димитрова.