Австрийският президент се обяви "за" приемането на България и Румъния в Шенген
Мигрантите идват не от тези държави, а от Унгария, заяви Александър ван дер Белен
Австрийският президент Александър ван дер Белен одобрява членството на България и Румъния в Шенген. Това заяви той пред журналисти, след като покани на среща днес в своята официална резиденция - двореца Хофбург във Виена, представителите на Съюза на международния печат в страната.
Той отговори на въпроси, отнасящи се до актуални международни проблеми, свързани с войната в Украйна, войната в Близкия изток след терористичното нападение на "Хамас" срещу Израел, европейската политика и вътрешнополитически теми.
"Знаете, че моето мнение се различава от това на правителството, което наложи вето, и въпреки препоръката на Европейската комисия за приемане на България и Румъния, не отстъпва. И аргументира своето решение с мигрантите, които пристигат в Австрия, но те идват не от България и Румъния, а от Унгария", заяви държавният глава, цитиран от БТА, и продължи:
"Мисля, че правителството трябва да пази по-добре и своите инвестиционни интереси и то не само във финансовия сектор. Австрия е инвеститор и в двете държави. Нека добавя, че десетки хиляди болногледачки от Румъния работят в нашата страна, като денонощно се грижат за възрастни и болни хора".
България и Румъния не успяха да влязат в Шенгенското пространство именно заради ветото от страна на Австрия и Нидерландия, като основният им аргумент беше засилващият се миграционен натиск.
Нашата позиция е, че приемането на България и Румъния ще оптимизира шенгенския режим, ще позволи съсредоточаването на повече ресурси по външните граници, ще благоприятства процесите по миграцията, в т.ч. и въпросите с реадмисията и предоставянето на убежище, каза председателят на българския парламент. Той изрази надежда българската позиция да бъде добре разбрана и артикулирана в австрийското общество. Очакваме по време на Испанското председателство още в края на тази година да приключат успешно триалозите, свързани с пакта по миграция и убежище, така че очакванията на Австрия да бъдат удовлетворени и България да се възползва от свалянето на австрийското вето, заяви председателят на НС Росен Желязков в началото на октомври след среща с председателя на Националния съвет на Австрия Волфганг Соботка.