Конституционна криза в момента няма, важното е, че промените в Конституцията направиха така, че вече нямаме Луи XIV - един човек, т.е. президентът, да решава всичко, свързано с назначаването на служебно правителство. Луи XIV си отиде и вече двама души трябвада се разберат, а както видяхме това не е възможно - говоря за президента и за потенциалния нов служебен премиер. Това каза пред bTV Асен Василев, съпредседател на "Продължаваме промяната" и бивш вицепремиер и финансов министър.

Той коментира още, че не е прецедент президентът да не издаде указ за назначаването на някого и даде за пример случилото се по време на клетвата на новите конституционни съдии, когато Росен Плевнелиев напусна залата и така бойкотира Венета Марковска.

"Нашето предложение, когато разглеждахме промените в Конституцията, беше редовното правителство да работи докато не се избере ново. В последствие това беше преформатирано в това да има служебно правителство, но премиерът да се избира от определен списък с хора", поясни Василев.

По думите му проблемът в момента е, че "домовата книга" е празна.

"Омбудсманът си тръгна в края на предишния редовен кабинет. Беше започнала процедура за назначаването на нов, но падна правителството и излязохме в предизборна кампания. В Сметната палата има изтекли мандати на зам.-председателите", каза още бившият вицепремиер.

Съпредседателят на "Продължаваме промяната" каза още, че за кандидатите от БНБ проблемът е, че "те могат да поемат поста служебен премиер, но след това не могат да се върнат на позицията си". Нямало такъв проблем с ръководството на Сметната палата, но проблемът с Димитър Главчев бил в това, че той е поел задълженията и на министър на външните работи. Оказва се обаче, че той е положил клетва само като служебен премиер, но не и като министър, което според Асен Василев е някакъв пропуск.