Александър Симидчиев: Няма как да бъдат контролирани вединг машините за лекарства
Фармацевтите готови за протести. От "Възраждане" не очакват законопроектът им за вендинг автоматите за лекарства да бъде обсъден на второ четене
Няма никаква спецификация за медикаментите и механизмите за контрол на безопасността им във вендинг автоматите. Това коментира пред журналисти в парламента Александър Симидчиев (ПП-ДБ), заместник-председател на здравната комисия в 50-ото Народно събрание, съобщи БТА.
Парламентът прие на първо четене миналата седмица възможността да се поставят автомати за продажба на лекарства в населени места, където не достигат аптеки.
Александър Симидчиев обясни, че има две нива на контрол на безопасността на медикаментите, но вендинг машините не позволяват той да бъде осъществяван. Всички говориха в зала, че става въпрос за медикаменти без предписание, но това не беше специфицирано в закона, допълни той.
Относно недостига на аптеки в малките населени места, Симидчиев припомни, че са предложили решение с процедура по Националната здравно-осигурителна каса (НЗОК), като се дадат стимули от нейна нейна страна. "Ние направихме процедура, по която касата оценява гъстотата на аптеките, и ако тя е ниска, тоест хората имат затруднен достъп, се създават допълнителни стимули от самата НЗОК", обясни той.
По думите му в малките населени места хората, които имат нужди от лекарства, ги получават основно по здравна каса.
Според Симидчиев вендинг автоматите не могат да решат този проблем така, както са предложени, и за да бъдат пълноценни и да могат да се изписват медикаменти по каса от вендинг автомати, те трябва да позволяват видеовръзка с фармацевт, а такива автомати струват доста пари. Той допълни, че по този начин слабият оборот, който ще има в малките населени места, няма да може да позволи те реално да се изплащат.
Има такива апарати в света, които са познати в телефармацията, разясни Симидчиев и допълни, че те позволяват фармацевт с видеовръзка да осъществява този контрол над медикаментите, които се отпускат. Тези апарати са сложни машини, трябва да съдържат определен брой медикаменти и тяхното съдържание се обновява, посочи още Симидчиев. Според него машините имат ограничен обем, който трябва да е в съответствие с медикаментите, които се очаква да бъдат изписвани през тази машина.
Миналия петък от Инициативния комитет на магистър-фармацевтите в България обявиха, че смятат автоматизираната система за продажба на лекарства за опасна. Повод за позицията им са законодателните промени за въвеждане на автоматизирана продажба на лекарства от вендинг автоматите.
В момента вендинг машините също се използват, но само в аптеките и само за лекарства без лекарско предписание.
От "Възраждане" не очакват законопроектът им за вендинг автоматите за лекарства да бъде обсъден на второ четене
От "Възраждане" не очакват законопроекта им, с който се дава правна възможност за поставяне на автомати за продажба на лекарства в населени места с недостиг на аптеки, да бъде разгледан на второ четене в пленарна зала. Това коментира в парламента Цончо Ганев, член на парламентарната група на "Възраждане". Той припомни, че според предлаганите текстове решението къде да се поставят автоматите за лекарства зависи от Министерството на здравеопазването и няма да засегне бизнеса на фармацевтите. Със становища срещу предлаганите промени вече реагираха от Инициативния комитет на магистър-фармацевтите в България, както и от Българския фармацевтичен съюз.
Цончо Ганев защити законопроекта. Той бе категоричен, че подобни вендинг автомати за продажба на лекарства има в цяла Западна Европа и положението в селата в България е "пълен геноцид". Говорим за села с 20-30 човека, които нямат никакъв достъп, обясни той.
Маргарита Генчева, народен представител от "Възраждане", обясни, че със законопроекта вендинг машините ще бъдат поставени под регламент, ще бъдат вкарани в регистър и ще бъдат поставени под контрола на Агенцията по лекарствата. Другото важно нещо, което искаме с този законопроект, е денонощните аптеки да станат част от националната аптечна карта, обясни депутатът. Фармацевтите и в момента могат да откриват денонощни аптеки, но те нямат финансов интерес и това е причината в 13 областни центъра в България да нямат денонощна аптека. Това затруднява изключително много достъпа до лекарства на пациентите, коментира Генчева.
Според нея изваждането на аптечните автомати извън помещенията на аптеките е единственото смислено нещо, което могат да направят. По думите на Генчева и към момента съществуват възможности за поставяне на аптечен автомат, но те по регламент се намират само в самата аптека. Аргументите на фармацевтите са абсолютно несъстоятелни, защото и към момента те не упражняват пряк контрол върху тези автомати, които се намират някъде в помещението на аптеката и няма нарочен фармацевт, който да стои до този аптечен автомат и да контролира кой какво си купува от него, посочи депутатът.