Наказателно лоби набира сили срещу България
Група държави от Европейския съюз настояват за по-сериозни санкции във връзка с механизма за сътрудничество и проверка в областта на правосъдието и вътрешните работи за България и Румъния.
Вчера заедно с премиера Бойко Борисов, министърът на външните работи участва в честването на 70 години от началото на Втората световна война.
По думите на Желева, в рамките на ЕС се водят интензивни дискусии по въпроса за налагане на санкции.
„Ние си поставихме за цел да убедим с непосредствената си воля, че новото правителство предприема конкретни мерки да се постигнат конкретни резултати, за да не се разширява обхватът на механизъма”, каза тя.
Румяна Желева отбеляза, че при срещите в Гданск е демонстрирана волята и решителността на новото българско правителство да се предприемат конкретни мерки и да се постигнат конкретни резултати, за да не се разширява обхватът на действие на механизма за сътрудничество и контрол. В тази връзка се активизира работата по Шенген, заяви Желева, но добави, че има сериозно забавяне в проектите, свързани МВнР. Усвояването на средствата там е в рамките на 1,16 на сто, което е изключително малко, коментира Желева, цитирана от БТА.
Холандия е сред страните, които най-активно настоява за по-строги санкции срещу България и Румъния. В средата на юли холандският министър на европейските въпроси Франс Тимерманс поиска от еврокомисаря за правосъдието Жак Баро да наложи предпазна клауза едновременно с предстоящото публикуване на докладите за двете страни, ако се установи, че напредъкът им е недостатъчен.
Европейският съюз не размразява парите по еврофондовете, което е очевиден сигнал, че се очакват по-сериозни мерки, а не само заявления. Това каза за Агенция „Фокус” евродепутатът от Синята коалиция Надежда Михайлова във връзка с изказването на министър Румяна Желева. Евродепутатът заяви, че най-важното нещо за българското правителство е да даде конкретни стъпки, резултати и ясна управленска програма какво ще се прави през следващите месеци и години. „Има големи очаквания от Европейския съюз към българското правителство. Брюксел следи внимателно първите стъпки на новото управление и очаква много по-голяма конкретност”, обясни Михайлова.
Периодът, когато можеха да се приложат най-строгите разпоредби по механизма за сътрудничество и проверка в областта на правосъдието и вътрешните работи, вече мина. Ние имахме положителни оценки, положителна посока на развитие. Това пък коментира евродепутатът от Коалиция за България Кристиан Вигенин. Ако има нещо такова, то очевидно трябва да е нещо ново и да е свързано със сегашното правителство, защото докладът на комисията беше сравнително положителен”, каза Вигенин.
По думите на евродепутата министър Желева трябва да каже какви са тези сериозни санкции, които заплашват България.