Здравното министерство и джипита в спор - издават ли се безплатни рецепти за COVID
Здравните власти отричат и твърдят, че пациентите се лекуват безплатно
След като лични лекари и фармацевти обвиниха, че повече от месец след въвеждането на безплатните лекарства за лечение на болните от COVID-19 в доболнични условия, цари хаос и не могат да се изписват безплатни рецепти, от МЗ отрекоха и разпространиха съобщение, че такива пациенти се лекуват безплатно по рецепти на джипитата или издадени от лекарите в COVID-зоните.
НЗОК заплаща за домашното лечение на здравноосигурените лица с доказан COVID-19, установен с PCR или с антигенен тест. Рецептата може да бъде изпълнена във всяка една аптека на територията на страната, работеща с НЗОК, уточняват от пресцентъра на министерството.
Сред лекарствата, предписвани и отпускани за профилактика или предотвратяване на усложненията на COVID-19, са антибиотици, антикоагуланти и кортикостероиди. Преценката какво лечение в домашни условия да бъде назначено е на медицинското лице, назначаващо терапията, припомнят оттам.
В същото време по-рано сутринта председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов заяви по NOVA News: "Повече от месец след като НЗОК обяви, че ще бъдат осигурени безплатни лекарства за болните от COVID-19, такива на практика все още не се издават". Той посочи, че липсват и 3 от 18 медикамента, които се изписват за лечението на коронавируса.
С последния анекс между НЗОК и БЛС е отменена функцията на джипитата да изписват лекарства и да контактуват с пациенти с COVID, д-р Георги Миндов, председател на Дружеството на общопрактикуващите лекари в София. Това обаче на практика не се е случило.
"В момента НЗОК еднолично, без съгласуване с БЛС и различните организации, вмени изписването на медикаменти. Лекарства се изписват след преглед. Не можем ние да изпишем лечение на база чужд преглед. Въпреки това, и сега изписваме лекарства, но те не са за борба с COVID-19, а срещу симптоматиката на заболяването", уточни д-р Миндов.