Докато експерти по храните се събират на две големи конференции за обсъждане на въпроса как да бъдат изхранени очакваните 9 млрд. души през 2050 г., водещи учени коментират пред британския вестник “Обзървър”, че хранителната индустрия рискува да превърне части от Африка в постоянно бедстващи райони.

Покачващите се температури също ще имат силно въздействие до достъпа до основни хранителни продукти, с потенциални потресаващи последствия за бедните.

Франк Рижберман, директор на международния център за изследване на посевите CGIAR, изследващ хранителната индустрия, казва: „Производството на храни ще трябва да се увеличи с 60% до 2050 г., за да не изостава от очакваното увеличение и промени в търсенето на световното население”.

По думите му учените не са толкова обезпокоени за общия размер на производството на храни, колкото от уязвимостта на един милиард хора, които вече са без храни и които ще бъдат засегнати най-тежко от климатичните изменения. Те нямали възможност за адаптиране, предаде "Фокус".