Заради Брекзит Швеция депортира болна от Алцхаймер
"Нечовешко е да отделиш човек, прикован на легло, от семейството му", каза снахата на 74-годишната жена
Пенсионерка, страдаща от Алцхаймер, е изправена пред опасността след близо две десетилетия престой в Швеция да бъде разделена от семейството си и да бъде депортирана във Великобритания.
Швеция е наредила на 74-годишната Катлийн Пул, родена във Великобритания, да напусне страната, след като молбата ѝ да остане след Брекзит не е била приета, съобщи семейството ѝ пред Би Би Си. Според тях искането за депортиране е срамно.
Катлийн Пул, която се е преместила от Макълсфийлд, Чешир, преди почти две десетилетия в Швеция, за да е по-близо до семейството си - в момента е прикована към леглото и получава денонощни грижи в дома, където живее през последните 10 години.
През септември 2022 г. на семейството на възрастната жена бе съобщено, че тя ще бъде депортирана, въпреки че е подала молба за статут на пребиваване в Швеция преди крайния срок през декември 2021 г., определен от Споразумението за оттегляне на ЕС от Обединеното кралство.
Молбата й обаче е била отхвърлена, тъй като не е имала валиден британски паспорт - от който според семейството й не се е нуждаела, тъй като не е можела да пътува поради влошеното си здравословно състояние.
Пред Би Би Си снахата Анджелика каза: "Изпратих шест бележки от лекари. Изпратих лични писма, в които обясних ситуацията, но това не беше достатъчно. Накрая казаха "съжалявам", но трябва да напуснете страната. След това поискаха да й резервираме полет до Обединеното кралство, което ние отказахме. Така че сега британското посолство трябва да търси жилище, а полицията е на тяхна страна. Мисля, че е позорно да депортираш болен човек и да го лишиш от семейството му. Тя е един от най-милите хора, които някога сме срещали."
Семейството се надява на болничният лист от лекар, който лично е посетил г-жа Пул в дома за възрастни хора, ще убеди Шведската агенция по миграция да възобнови случая.
"Нечовешко е да отделиш човек, прикован на легло, от семейството му", казва още Анжелика, добавяйки: "Всичко това се дължи на Брекзит".
Депутатът Хилари Бен, бивш председател на комисията по въпросите на Брекзит, призова външния министър на Обединеното кралство Джеймс Клевърли да се намеси в случая. Той заяви: "Продължаващата заплаха от страна на шведските власти да депортират тази крехка възрастна жена е безсърдечна и необяснима. Това е нарушение на Споразумението за оттегляне между ЕС и Обединеното кралство, в което се обещава да се защитят правата на гражданите."
По данни на в. "Гардиън", който пръв съобщи за случая на г-жа Пул, Швеция е експулсирала 1100 британски граждани след Брекзит.
Британски депутати описаха решението на Стокхолм за изгонване й като "дълбоко шокиращо" и допълниха, че уязвими хора като нея трябва да бъдат защитени.
Шведската агенция за миграция отбеляза, че най-честите причини за отхвърляне на молби на британци за пребиваване са непопълнени заявления, закъснели заявления без основателни причини и кандидати, които не отговарят на изискванията за статут на пребиваване.
Професорът по физика Дейвид Милстед, който е част от британската общност в Швеция, коментира, че данните са силно притеснителни и призова шведските власти незабавно да отменят депортирането на болната от Алцхаймер Катлийн.
"Подходът на Швеция към прилагането на Споразумението за оттегляне доведе до това, че много дългогодишни жители бяха принудени да напуснат домовете си. През 2021-2022 г. Швеция е издала повече известия за депортиране на граждани на Обединеното кралство, отколкото която и да е друга държава от ЕС. Това се случва въпреки че Споразумението за оттегляне съдържа защита, която трябва да гарантира, че хора като г-жа Пул ще могат да останат. Очевидно това не работи."
Пред Би Би Си председателят на групата "Британците в Европа" и адвокат от Берлин Джейн Голдинг заяви: "Проблемът, с който се сблъска семейството на Катлийн Пул, е че Обединеното кралство и някои държави от ЕС, включително Швеция, решиха да изберат система, при която гражданите трябва да кандидатстват отново за статута си след Брекзит. В резултат на това ще пострадат уязвимите и възрастните хора. Хора като Катлийн - човек, който от години живее в друга държава и чието пребиваване сега зависи от успешното подаване на молба, макар, че не е в състояние сама да го стори."
До Европейската комисия Голдинг е писала следното: "Всяка страна от ЕС прилага Споразумението за оттегляне на национално ниво и има различия в подхода. Ето защо насоките в целия евросъюз за случаите, свързани с уязвими и възрастни хора, които имат проблеми с подаването на молби, биха помогнали."
Министърът на миграцията на Швеция Мария Малмер Стенергард също се включи с коментар: "Решенията, свързани с молби за пребиваване, се прилагат пряко от шведските държавни агенции и съдилища в съответствие със Споразумението за оттегляне между ЕС и Обединеното кралство. Както е предвидено в конституцията, шведското правителство няма право да се намесва или да коментира индивидуалните решения, взети от тези независими държавни органи. Що се отнася до въпросния случай, бях информирана, че Шведската агенция по миграция е в контакт със семейството относно допълнителна информация."
От Министерството на външните работи в Обединеното кралство заявиха, че "подкрепят Катлийн и нейното семейство".