Това показват резултатите от национално представително изследване, проведено в периода 20-24 януари 2012 година от агенция за маркетингови изследвания "Ноема".
В телефонното допитване са включени 1500 души на възраст над 18 години, равен брой пушачи и непушачи от различни области и типове населени места в страната.

Проучването е направено по повод планираното въвеждане на пълна забрана за тютюнопушене на обществени места от 1 юни 2012 г. Предложението е тя да важи дори за нощните барове. Очаква се решението на парламента.

77% от запитаните в проучването са на мнение, че въвеждането на пълна забрана за пушене в заведенията ще се отрази негативно на хотелиерския и ресторантьорския сектор. Интересен е фактът, че тази теза се подкрепя дори от близо 70% от непушачите и от 86% от пушачите.

77% от запитаните смятат, че като цяло сега действащите ограничения се спазват. Това мнение споделят и 71% от непушачите, както и 79% от хората, които често посещават заведения. Според 79% пълната забрана обаче няма да се спазва навсякъде или ще бъде прилагана само на някои места.

Резултатите от допитването показват още, че близо 93% от хората са запознати с действащите в момента ограничения. Най-висок дял сред запитаните, които не знаят за тях, са младите до 35 години, а сред тези, които знаят, но нямат представа от самите ограничения – тези над 45 години, което е обяснимо от гледна точка на това, че рядко посещават заведения.

"Общото мнение на пушачите е, че дори и да се въведе пълна забрана, това няма да ги откаже и те ще продължат да пушат", коментира проучването Дивил Кулев от "Ноема".

То обаче противоречи, на изследване, поръчано от Министерството на здравеопазването, което беше оповестено преди няколко месеца - че 63 на сто от българите искат такава забрана.

Със сигурност повечето собственици на заведения са твърдо против въвеждането на пълна забрана, заради изискванията, които бяха въведени през 2010 г. - за обособяване на отделни помещения за пушене, които да са оборудвани със съответна вентилация. Ресторантьорите смятат, че направените от тях реконструкции и инвестиции, които са в унисон със Закона за здравето и наредбата към него, биха били ненужни, ако пълната забрана влезе в сила от 1 юни 2012 г.

Туроператори обаче се обявиха "за" най-крайната мярка, защото така ще се промени профилът на туриста, който идва в България. Според тях сега страната ни е предпочитана от европейски младежи, които идват да пият алкохол и да се възползват от частичната забрана за пушене, а в противен случай ще бъде  стимулиран семейният туризъм.

Две неправителствени организации дори се обявиха за още по-драстична забрана - и на открити обществени места, където има деца, като например спирки и спортни площадки.