Съдбата на Байдън е надвиснала над Олаф Шолц
Ако партията на канцлера загуби решаващите регионални избори в полза на крайната десница в неделя, това може да доведе до свалянето му от най-високото място
Докато германският канцлер Олаф Шолц участва в Общото събрание на ООН в Ню Йорк в неделя, политическото му бъдеще вероятно ще се решава у дома в регионални избори на 6000 километра.
Още едно поражение от крайната десница този уикенд почти сигурно ще означава край и Шолц може да сподели съдбата на президента на САЩ Джо Байдън - изтласкан настрана от паникьосаната си партия, за да направи път на кандидат, който може да избегне краха на националните избори догодина.
Лявоцентристката Социалдемократическа партия (ГСДП) на Шолц изостава от крайнодясната "Алтернатива за Германия" (АзГ) в социологическите проучвания преди изборите в неделя в Бранденбург, източната провинция около Берлин.
Ако ГСДП загуби този традиционен бастион, това ще бъде поредният от цяла поредица изборни провали. Партията беше запратена на трето място - след АзГ - на европейските избори през юни, което е болезнена загуба, утежнена от два големи обрата на изборите в Източна Германия. На 1 септември крайната десница отбеляза най-големия си успех след Втората световна война, като спечели провинция Тюрингия и завърши на второ място в Саксония. ГСДП на Шолц беше смазана и на двата вота.
Поредният удар от крайната десница само ще ускори изчисленията на ГСДП за това кога да дръпне шалтера. Това все още не е ясно: може да означава предсрочни избори или маневриране на по-популярния министър на отбраната Борис Писториус на първо място на изборите за национален вот през 2025 г.
Бранденбургска симфония
Макар че вотът в неделя привидно е за нов провинциален парламент в Бранденбург, Шолц ще разбере, че самият той е на балотаж. ГСДП държи властта в провинцията от 34 години, като Дитмар Войдке е начело като премиер през почти една трета от това време.
Партията няма да може да се отърве от загуба в такава крепост, а резултатът ще се разглежда като по-широк референдум за Шолц, тъй като страната е обхваната от страхове, свързани с миграцията и фатални пукнатини в икономика №1 на ЕС.
Всъщност, както виждат регионалните агитатори на ГСДП в Бранденбург, плачевното представяне на ГСДП във федералното правителство подкопава перспективите им в неделния вот. Провинциалните лидери на партията се прехласват по представянето на политиците на национално ниво от ГСДП по телевизията.
"Като начало, би било много добре, ако определени хора вече не участват в токшоута", е язвителната преценка на заместничката на Войдке, Катрин Ланге, която определя изявите на лидера на партията Саския Ескен като "непоносими".
Шолц едва ли има какво да спечели в неделя. Ако ГСДП спечели, това ще бъде отчетено като успех за регионалния премиер Войдке, който изрично водеше кампания без канцлера.
Ако АзГ спечели, обратното - ще бъде обвинен Шолц.
"Не е тайна, че в момента федералната политика не е непременно на върха на популярността си", заяви в четвъртък Клара Гейвиц, заместник-председател на ГСДП и министър на строителството.
Краят на Шолц
Няколко водещи фигури в ГСДП заявиха, че загубата в Бранденбург може да доведе до разпадане на управляващата коалиция на "светофара" на ГСДП, Зелените и либералната СвДП. В ГСДП се забелязва, че Шолц не може да спечели следващите федерални избори.
Зловещото за Шолц е, че на разположение е привлекателна алтернатива: Министърът на отбраната Писториус.
Писториус е най-популярният политик в коалиционното правителство и може би най-популярният социалдемократ. Той е смятан за изпълнител и добър комуникатор - а комуникацията се смята за най-голямата слабост на Шолц.
Не минава нито едно публично събитие, без Писториус да бъде попитан дали е готов да влезе в ролята си. Досега той винаги умело е отричал да има интерес да детронира Шолц.
Въпреки че Писториус е смятан за част от консервативното крило на ГСДП, той се ползва и с подкрепата на левите партийни лидери, които разбират, че ако човекът от Долна Саксония се кандидатира на следващите парламентарни избори, това може да се окаже печеливш глас за цялата партия.
Някои социалдемократи дори започват да говорят открито: "ГСДП трябва да помисли за Писториус като кандидат за канцлер", казва кметът на Мюнхен Дитер Райтер.
Сценарият, който се обсъжда в ГСДП, е следният: След изборите в провинция Бранденбург конфликтите във федералната коалиция несъмнено ще закипят отново. Вместо да търси компромис обаче, ГСДП трябва да влезе в конфликт по важни въпроси, като например пенсиите, и да отхвърли по-нататъшните отстъпки пред либералите от ГСДП.
Ако стратегията бъде приета, тя може да катализира разпадането на коалицията през ноември и да предизвика нови избори през пролетта.
В рамките на този сценарий дебатът за кандидата на ГСДП за канцлер ще излезе на преден план. В много отношения този изход вече е определен и натискът върху Шолц се засилва.
След като в началото на този месец ГСДП се представи слабо на изборите в провинциите Саксония и Тюрингия, лидерът на партията Ларс Клингбайл беше попитан за подкрепата за канцлера.
Отговорът му не беше никак ласкав: "Всички трябва да положат повече усилия".