Въпреки пандемията и кризата, в която много семейства у нас останаха без работа и доходи през изминалата година, броят на децата, които имат право на месечни детски добавки, е намалял с над 10 хиляди. Данните, предоставени на Dir.bg от Агенцията за социално подпомагане, показват, че към края на февруари средномесечният брой на подпомаганите деца е 534 412, а за същия период на миналата година е бил 544 967.

Сред причините за това намаление на достъпа до семейните помощи могат да бъдат повишаването на доходите на родителите или пък това, че децата са навършили пълнолетие и завършили средното си образование, с което тяхното право да бъдат подпомагани от държавата приключва.

Според закона за семейни помощи за деца т.нар. месечна помощ за отглеждане на дете се отпуска на семействата, ако отговарят на определени условия, включително подоходен критерий. Този финансов праг се определя със закона за държавния бюджет за съответната година и през 2021 г. неговият размер е 410 лева на член от семейството, като се пресмятат доходите за последните 12 месеца. Ако семейният бюджет не превишава този праг, държавата изплаща месечно по 40 лева за едно дете, по 90 лева за две деца, по 135 лв - за три, по 145 - за четири, и по 20 лева за всяко следващо дете.

Преди няколко години управляващите решиха, че детски добавки ще се дават и в непълен размер - 80 процента от цялата сума. Непълните помощи се полагат на децата, ако доходите на техните родители през тази година са между 400 лева и 1 стотинка и 500 лева на член от семейството.

Около 27 хиляди са децата с трайни увреждания, които държавата подпомага всеки месец със сума, различна според степента на увреждането и в зависимост от това кой полага грижи за детето. Ако то се отглежда от неговите родители или осиновители и е с най-тежката инвалидност от 90 и повече процента, размерът на помощта е максималният - 930 лева на месец. За децата с по-ниски проценти на уврежданията биологичните им семейства и осиновителите получават съответно по 450 и по 350 лева подпомагане, когато децата са с между 70 и 90 процента и с между 50 и 70 процента инвалидност.

До началото на тази година за децата с увреждания, които живеят при свои близки или в доброволни приемни семейства, се отпускаха съществено по-ниски помощи, когато ставаше въпрос за най-тежките увреждания. През февруари държавата промени правилата и изравни подпомагането за тези деца, независимо дали за тях се грижат родителите им или приемни семейства. Така размерът на помощта вече е 930 лева за всички деца с 90 и повече процента на уврежданията, стига да не са настанени в институция.

През следващите седмици актуална за много семейства ще бъде и възможността да кандидатстват за помощ, заради спирането на присъственото обучение на децата, в случай че те са на възраст до 14 години. Ако родителите не могат да работят от вкъщи и са изчерпали платения си отпуск или не са в болнични, те могат да подадат документи за целевото подпомагане в условията на обявена извънредна обстановка.

Сред другите условия за достъп до тази социална помощ са: двамата или единият от родителите, или пък родителят, отглеждащ сам дете, са останали без работа, но нямат право на обезщетение за безработица; двамата или единият от родителите са самоосигуряващи се лица, които не могат да работят заради въведени ограничения; двамата или единият от тях не получават обезщетение за бременност и раждане.

Размерът на тази помощ зависи от броя на децата, с които родителят остава вкъщи, както и от броя на дните, в които децата не могат да ходят присъствено на училище. Тъй като сумата е обвързана с размера на минималната работна заплата, през 2021 г. максималната сума, която семейство може да получи, ако детето е учило от вкъщи за повече от 10 работни дни, е 650 лева. Ако родителят се грижи за две и повече деца, сумата се вдига на 975 лева.

По данни на Агенцията за социално подпомагане, от началото на отпускане на този вид помощ до момента са подпомогнати близо 42 хиляди семейства. Към началото на тази седмица се обработват 166 заявления на родители, кандидатствали за подпомагането.

От днес социалните служби започват изплащането на всички месечни помощи. Сред тях освен добавките за деца, са и помощите за хората с трайни увреждания. Те също са с различен размер, според степента на инвалидност на човека, като размерът е обвързан с линията на бедност.

Така през тази година хората с от 50 до 70 процента намалена работоспособност ще получават месечно по 25,83 лева, а хората с най-тежките увреждания, които имат административно определена чужда помощ и отпусната социална пенсия за инвалидност - по 210 лева.