Министерството на образованието и науката в момента търси начин да осигури безплатен достъп на всички деца до качествени електронни уроци, заяви министърът на образованието и науката акад. Николай Денков пред БНТ.

Намерението е интерактивната форма на обучение да не е привилегия само на тези, които могат да си го позволят финансово.

Николай Денков изтъкна, че екипът му вижда три основни проблема в съдържанието на учебниците:

- висока академичност в текстовете, заради което в момента се правят проверки на учебните програми с цел изчистването им от тази тежест;

- децата не разбират често защо учат дадено нещо, заради което са необходими повече примери за практическото приложение на знанията;

- недостатъчно време за упражнения и изграждане на умения, заради което от МОН са поставили въпроса за удължаване на учебната година.

След две години на ограничения заради пандемията от МОН ще се опитат да използват летните месеци за интеграция на децата.

 

Програмата "Отново заедно" ще бъде активна и това лято. 90 млн. лева пък са отделени по друга програма за безплатни кръжоци по изкуства и спорт във всички училища в страната. В насърчаването на извънкласната активност на децата ще се включат и водещи български спортисти и хора на изкуството.

В седмицата преди пролетната ваканция делът на карантинираните заради COVID-19 ученици е бил едва 0,24%, изтъкна министър Денков.

Родителите, които се притесняват да пуснат децата си присъствено на училище по медицински или други основателни причини, могат да ползват самостоятелна подготовка или индивидуална форма на обучение.