Враца, Плевен и Шумен от днес са в грипна епидемия, общо 11 са засегнатите области
В сила са противоепидемичните мерки в Хасково, висока заболеваемост в Габрово и Бургас. Очакват пик на епидемията до края на седмицата
От днес областите Враца, Плевен и Шумен са в грипна епидемия. Все още важат и противоепидемичните мерки в област Хасково, които са в сила до 31 януари. В Пловдив пък учениците минават на онлайн обучение от 29 януари до 4 февруари.
Още по темата
Противоепидемичните мерки в област Враца ще се прилагат до края на този месец, в Плевен - до 2 февруари, а в Шумен - до 4 февруари. С това общият брой на областите, засегнати от грипа, става 11, след като противоепидемични мерки по-рано бяха въведени и в Добрич, Велико Търново, Варна, Пловдив, Благоевград, Ямбол и Видин.
Всяка регионална здравна инспекция самостоятелно решава какви противоепидемични мерки да бъдат прилагани на територията ѝ, отбелязват от здравното министерство. Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев очаква до края на седмицата в България да бъдат достигнати върховите стойности на грипа.
Враца
На територията на област Враца се преустановява присъственият учебен процес, провеждането на извънкласни занимания и организирани дейности с ученици на територията на областта. От днес учениците ще учат дистанционно.
Преустановяват се плановите консултации на здрави бременни жени и деца, профилактичните прегледи и задължителните имунизации и реимунизации, свижданията в лечебните заведения за болнична помощ, специализираните институции за предоставяне на социални услуги и такива за социални услуги от резидентен тип за деца и възрастни.
В детските градини и ясли трябва да се провежда стриктен сутрешен филтър за недопускане на деца с клинични симптоми на грип и ОРЗ, като откритите болни деца следва да бъдат изолирани и да се връщат по домовете. Няма да се допускат до работа заболели от персонала, задължително ще се извършва двукратна текуща дезинфекция на повърхностите в детските ясли и градини, а помещенията трябва да се проветряват често.
На 31 януари щабът към областния управител ще се събере отново, за да реши дали грипната епидемия ще бъде удължена.
Шумен
Подобни са мерките и в Шумен, където обаче не са предложени мерки за преустановяване на учебния процес, съобщиха от РЗИ.
В областта са въведени мерки за преустановяване на плановите консултации на здрави бременни жени и деца, както и на профилактичните прегледи и задължителните имунизации и реимунизации, които се извършват от общопрактикуващите лекари. Преустановени са свижданията в лечебните заведения и в специализираните институции за предоставяне на социални услуги и за социални услуги от резидентен тип за деца и възрастни.
Въведени са за мерки за стриктен всекидневен филтър в детските заведения, като болни деца се връщат по домовете; да не се допускат до работа заболели от персонала на детските заведения; има засилена дезинфекция на повърхности и играчки и често проветряване на помещенията.
Плевен
От 27 януари до 2 февруари в Плевен са в сила подобни на Шумен и Враца противоепидемични мерки, като няма указания за въвеждане на онлайн обучение при учениците.
В лечебните заведения за извънболнична медицинска помощ се преустановяват плановите консултации на здрави бременни жени и деца, профилактичните прегледи и задължителните имунизации и реимунизации; в лечебните заведения за болнична помощ се спират свижданията, с изключение на терминално болни.
Въвежда се стриктен всекидневен филтър в детските заведения и училища за недопускане на деца и ученици с клинични симптоми на грип и остри респираторни заболявания, както и на заболели служители.
По време на грипната епидемия се преустановяват свижданията в социалните институции за деца и възрастни на територията на област Плевен.
Пловдив
Заради повишената заболеваемост учениците в Пловдив и областта преминават на онлайн обучение от сряда, 29 януари, реши днес Областният оперативен щаб за противодействие на епидемията от грип и остри респираторни заболявания.
Дистанционната форма на обучение ще продължи до 4 февруари. На 5 февруари, когато започва междусрочната ваканция, щабът ще заседава отново, за да прецени дали трябва мерките да се удължат със заповеди на кметовете.
Около 30% са болните деца, от учителите отсъстват 7 на сто.
Две учебни заведения вече са преминали в онлайн форма на обучение заради висок брой отсъстващи ученици. Това са СУ "Христо Смирненски" в Хисаря и ОУ "Отец Паисий" в Стряма.
Епидемичната обстановка не се различава от миналата година, добавят от РЗИ. Вдига се заболеваемостта във възрастовите групи от 0 до 4 години и от 5 до 18 години.
Препоръките на здравното министерство
Причинителите на острите респираторни заболявания и на грипа се разпространяват от човек на човек и при контакт със замърсени повърхности или предмети, припомнят от Министерството на здравеопазването. От ведомството препоръчват да се ограничат близките контакти с болни, да се избягват струпвания на хора, особено на закрито, ръцете да се измиват или дезинфекцират често, да не се пипат очите, носа или устата, особено с мръсни ръце, при кихане или кашляне да се покрият носът и устата с кърпичка, вместо с ръка, повърхностите да се дезинфекцират, а помещенията да се проветряват.
Обикновено възрастните, които са болни, могат да заразят другите приблизително един ден преди и пет дни след появата на симптомите, а децата - приблизително седем дни след появата на симптомите, въпреки че заразният период може да варира в зависимост от имунния отговор на индивида и от вируса, допълниха от МЗ. При невъзможност болният да остане вкъщи за няколко дни, е препоръчително да носи предпазна маска, за да се избегне разпространение на заразата.
Препоръките на главния държавен здравен инспектор
Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев припомни, че за грипния вирус антибиотикът не помага. "Антивирусните препарати помагат в първите 24 часа или в краен случай до 48 часа от първите симптоми. От там нататък ефектът им спада рязко", каза той в ефира на Нова телевизия.
По думите на доц. Кунчев грипът протича с висока температура, голяма умора, главоболие, които трудно се повлияват на лечение, в продължение на няколко дни. По-късно може да се появят хрема и кашлица, изброи симптомите той. Вирусът протича различно при всеки отделен организъм, каза още Кунчев.
Той допълни, че ваксината дава до голяма степен гаранция за по-леко протичане на грипа и липса на усложнения, предпазва от животозаплашващи състояния. Здравният експерт предупреди, че грипът обостря хроничните заболявания като диабет, бъбречни и сърдечни заболявания и крие рискове за тяхното усложнение.
През тази година от грипа най-засегнати са децата на възраст до пет-шест години, което е по-различно от предходните години. Грипът не е от типа вируси, които "смачкват" имунитета. Силите след прекарването на грип бързо се възстановяват, но при тежко протичане, човек трябва да внимава, препоръча още Ангел Кунчев.
Относно бързите тестове за грип той каза, че те са подходящи в самото начало на епидемията, когато е имало циркулация на много вируси. Сега над 90% от случаите са изцяло на грип и няма особена нужда от бърз тест.
Според Кунчев е много вероятно до края на седмицата в България да бъдат достигнати върховите стойности на грипа. По думите му национална епидемия може да бъде обявена, ако грип има в половината от областите в страната, но обявяването ѝ не води до допълнителни действия от вече предприетите по области.
Има автоматизирана информационна система, базирана в Центъра по заразни и паразитни болести, която отчита всекидневно заболеваемостта във всеки един областен град. Кърджали, Смолян, Разград и Русе са с най-ниски стойности на заболеваемостат - 100 на 10 хиляди души, докато в България средната заболеваемост е 180 на 10 хил. души.
Препоръките на Националния център по заразни и паразитни болести
Изследванията, които се правят в Националния център по заразни и паразитни болести, показват, че 40% от изпратените материали са положителни за грип, докато само преди месец са били 10%, каза в "Здравей, България" директорът на НЦЗПБ проф. Ива Христова.
По думите ѝ в София заболеваемостта е ниска - много под средната за страната. "Но очакваме Габрово и Бургас също да обявят грипна епидемия", добави проф. Христова.
Според нея трябва да съществува баланс между качеството на обучението и противоепидемичните мерки в училищата, за да не се разпространява грипът сред учениците. "Като епидемиолог веднага бих препоръчала онлайн обучението, за да се спре разпространението на заразата. На децата в яслите и градините пък не трябва да бъдат писани отсъствия", посочи проф. Христова.
По нейните думи отитът е често усложнение след грип не само при децата, но и при възрастните. Това се случва при по-продължителното протичане на болестта и при липса на лечение, предупреди епидемиологът.