Властите взимат спешни мерки, за да избегнем водната криза
Темата бе обсъдена от министри, както и в парламента. Готви се обновяване на инфраструктурата на ВиК и "Напоителни системи", заговори се и за спиране на частни ВЕЦ-ове
След като по-рано днес стана ясно, че в 24 области на България, или общо 297 населени места, са на воден режим, ресорните министри отчетоха какви мерки предприемат. Земеделското министерство изготвило цялостна стратегия, включваща инвестиции за подобряване на инфраструктурата на "Напоителни системи". Що се касае до МРРБ, пък се осигурявал финансов ресурс, посредством програмата за общините, за обновяване на ВиК инфраструктурата. Колкото до МОСВ, ресорният министър отчете, че "населени места на режим, причинен от липсата на вода в комплексните язовири, които управлява ведомството, няма". Темата влезе и в парламента, като Корнелия Нинова от БСП заговори и за спиране на частни ВЕЦ-ове.
Виолета Коритарова, служебен министър на регионалното развитие и благоустройството, коментира пред журналисти след заседанието на Министерски съвет, че проектите по програмата за общините са предимно за рехабилитация и изграждане на нова инфраструктура, за да намалим именно загубата на питейно-битови води. Въпросът към нея бе има ли опасност от пресъхване на язовири и защо се губят количества вода по водопреносната мрежа.
"Нееднократно съм имала възможност да съобщя, че наистина ВиК инфраструктурата е много остаряла и изисква много силно финансиране. Финансовият ресурс за тази цел се осигурява посредством програмата за общините", припомни Коритарова.
В края на юли от регионалното министерство съобщиха, че Инвестиционната програма за общински проекти е най-бързият възможен източник за инвестиции във ВиК инфраструктура в страната. Тя дава възможност на местните администрации да решат голяма част от проблемите с водоснабдяването в общините, които през летните месеци се изострят заради напояване, пълнене на частни водоеми, аварии, амортизирана водопроводна мрежа, засушаване и др., отбелязаха от ведомството, цитирани от БТА.
От МОСВ пък призоваха за спешни действия за осигуряване на питейно-битовото водоснабдяване на населението и изпълнението на нормативните изисквания към ВиК системите - главно по отношение на тяхната ефективност и намаляване на загубите на вода по водопроводната мрежа. От ведомството посочиха като възможност включване на нови и рехабилитация на стари водоизточници за алтернативно водоснабдяване.
Министерството на околната среда и водите (МОСВ) управлява водите на база на наличния ресурс ефективно. И мога съвсем отговорно да заявя, че населени места на режим, причинен от липсата на вода в комплексните язовири, които управлява министерството, няма, пък служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров.
Министерството управлява водите в 52 комплексни язовира, като част от тях - 12, са за питейно-битово снабдяване, каза Димитров. "Имаме и пет резервни", добави той. Язовирите за питейно-битово снабдяване са пълни около 69%, това е около 12% по-малко от миналогодишния обем в тези язовири, обяви също ресорният министър.
В България липсва много сериозното отношение към ефективното използване на наличния ресурс, смята също Димитров. Загубите по тръбопроводите във ВиК дружеството, които са стари и амортизирани, са изключително големи, както и в съоръженията на "Напоителни системи", заяви той. По думите му страната ни е била лидер в тази технология за напояване, но в последните 30 години съоръженията не са поддържани. Виждам в "Напоителни системи" желание за възстановяване поне на главните напоителни канали, които се експлоатират, но има още сериозни въпроси за решаване и това трябва да стане национална политика на Министерството на земеделието, коментира още екоминистърът.
Петър Димитров отново подчерта, че климатичните изменения са изключително тревожни.
Загубата на вода е проблем, който е свързан с много години назад и в голяма степен се дължи на липсата на инвестиции в подземната инфраструктура на "Напоителни системи". Това заяви пред журналисти в Министерския съвет служебният министър на земеделието и храните Георги Тахов, коментирайки проблема с безводието в някои региони на страната.
"В Министерството на земеделието и храните към днешна дата сме подготвили цялостна стратегия, остойностили сме я", каза той. Позовавайки се на информация от Министерството на околната среда и водите Тахов посочи, че язовирите в страната са пълни на 70%.
Георги Тахов посочи също, че е получил уверение за пълна подкрепа от номинираната за нов служебен премиер Горица Грънчарова-Кожарева за реализация на инвестиции за подобряване на инфраструктурата на "Напоителни системи".
Темата бе засегната и в парламента, като депутатът от "БСП за България" Корнелия Нинова обяви, че от левицата са внесли искане за изслушване на четирима министри за безводието. Настояването е за изслушване да бъдат поканени министрите на регионалното развитие и благоустройството, на земеделието и храните, на енергетиката и на околната средата и водите.
"Искаме спешно решение. Въпреки че този проблем е многопластов и от години, трябва да се вземат сега някакви мерки, за да се осигури на хората нормален начин на живот. Получихме подкрепа от парламентарните групи на ГЕРБ-СДС и ДПС още днес да дойдат министрите и да направим изслушването, но и не само изслушване - да вземем някакви конкретни решения", обясни Нинова.
"Наши експерти ни казаха, че решение може да бъде спиране на частните водноелектрически централи, които теглят водата от язовирите, защото проблемът е заради ниските нива на язовирите, посочи депутатът. По думите ѝ има над 200 водноелектрически централи в България. Разбира се, много е важно това да стана така, че да се запази сигурността на енергийната система, да не се изключат толкова мощности, които да попречат пък да има нормално функциониране на енергетиката, коментира още депутатът.