Църквата е установила този празник по три причини.

Първо - да ни посочат плодовете, с които слизането на Светия Дух изпълни и оплоди нетленната действителност, духовния свят.

Второ - да ни напомнят, че има много герои на вярата, които със съвършен живот и с жертвена изповед са служили на Бога и са увенчани от Него с "венеца на славата", но са останали безименни и неизвестни за света.

И трето - да се съберат всички светии в един ден, за да се знае, че те са живели и просияли със силата на Единия Спасител Иисус Христос, че са се подвизавали на едно и също поприще на добродетелта, че всички са от Едната, Света, Съборна и Апостолска Христова Църква и че пребъдват в едно Небесно Царство на Отца и Сина, и Светия Дух - в Царството на благодатта. "Яви се Божията благодат, спасителна за всички човеци", казва Св. апостол Павел.

Днес е и Петрови заговезни. От Неделята на Всички светии започва Петровият пост в чест на св. първовърховни апостоли Петър и Павел. Завършва в деня преди двата най-големи апостолски празника - 29 юни, когато се честват първовърховните апостоли Петър и Павел, и 30 юни - Събор на светите дванадесет апостоли.

Заговезни са църковни празници, отбелязвани в деня преди началото на период на пости. В годината има Месни заговезни и Сирни заговезни - преди започване и в началото на Великите (Великденски) пости; Петрови заговезни - преди започване на Петровите пости; Богородични заговезни - преди започване на Богородичните пости и Коледни заговезни - преди започване на Коледните пости.

Днес имен ден празнуват всички с името Панайот, Панталей, Панчо.