Началото на учебната година е съвсем скоро, а с това идват и допълнителните разходи към семейния бюджет за подготовката на ученика. В специална анкета на Дир.бг попитахме нашите читатели каква сума ще похарчат за учениците си тази есен и кои ще са най-големите покупки.

Средно за един ученик българските семейства заделят между 500 и 800 лв., а близо 13% от анкетираните са посочили, че сумата дори ще надвиши 1000 лв. Макар такива средства да представлява немалък дял от месечните приходи в едно средностатистическо домакинство, оказва се, че повечето хора нямат нагласата да планират и спестяват предварително за 15 септември. Немалка част от от участниците в анкетата на Дир - близо 26% - посочват, че за 15 септември ще пипат от общите си спестявания. А други 66% се надяват да се справят изцяло с текущия си доход.

Разходите около първия учебен ден далеч не се изчерпват с празничен тоалет за началото на учебната година. Със старта на училищния живот идват изискванията за нови учебници, помагала, тетрадки и пособия, нови дрехи и обувки (или униформи за някои училища), планиране на учебни такси и допълнителни занимания... Според анкетираните най-голямо перо в подготовката на един ученик заемат дрехите и обувките, следвани от учебници, помагала и училищни пособия.

Как да планираме разходите си?

Добрата практика, разбира се, е в минало време. Семействата, които предпочитат да имат ясна сметка за бюджета си, съумяват да заделят част от текущите си доходи още през летните месеци именно за такива цели. Така без притеснение и без нужда да пипат по-дългосрочните си спестявания могат да се справят с училищните покупки.

Имайки предвид обаче, че лятото е за почивки и ваканции, които сами по себе си изискват бюджет и планиране, не е изненада, че рядко се случва да спестим целенасочено за началото на учебната година. На този фон едва половината от запитаните (53%) са категорични, че за обслужване на тези разходи няма да се наложи да ползват пари назаем.

Ето някои прости, но ефективни методи да държим разходите за 15 септември под контрол:

Направете списък

Списъците за пазаруване са много полезен навик. От една страна, ни помагат да не пропуснем нещо важно, но, от друга, ни пазят от импулсивни решения в последния момент. Списъкът освен това би ни помогнал да подредим покупките във времето - кое е наложително да вземем веднага, кое може да изчака следващия месец. Подгответе своя лист колкото се може по-рано и не бързайте да закупите всичко в един ден - Back to school вече се превърна в кампания за много търговци и си струва да следим за добри оферти и намаления, особено при по-скъпите продукти.

Определете си бюджет и го следвайте

Дефинирайте предварително какъв е таванът на разходите, който можете да си позволите. И пазарувайте в рамките на тази сума. Това ще помогне да приоритизирате покупките и по-добре да балансирате между цена и стойност. Има покупки, от които не можем да си позволим да пестим - като качествените обувки за спорт, удобната раница или допълнителния курс по математика през уикенда. Но и такива, за които можем да помислим за по-бюджетен вариант.

Разпределете общия разход във времето

Да изпратиш ученик през септември не е евтино. А колкото и да ни се иска, много от покупките не търпят отлагане във времето. Но това не важи за самия разход. Можем да закупим необходимите дрехи, обувки или училищни принадлежности веднага, но да ги плащаме на части в следващите месеци, без това непременно да е свързано с високи допълнителни разходи и такси.

Така работи шопинг лимитът за притежателите на карта neon. Услугата на tbi банк дава възможност да разпределим във времето всяко плащане с картата, а отскоро е достъпно и за теглене в брой.

Как става това?

Купуваме маратонки за 150 лв., плащаме в магазина на POS терминал с нашата карта neon. Пазаруваме учебни помагала, нови тетрадки и още куп ученически аксесоари в онлайн книжарница - дотук още 60 лв. от семейния бюджет. Детето ни моли за нова раница от мола - старата била "демоде". Взимаме хубав ергономичен модел, успокояваме се, че поне се предлага с отстъпка, 70 лв. Избираме и симпатичен по-официален тоалет за 15 септември, все пак е празник - още 80 лв.

И тъкмо решихме, че сме дотук с приготовленията, оказва се, че нашият ученик през лятото е пораснал с няколко сантиметра и му трябва изцяло нов есенен гардероб... Как всичко това да се случи през септември, наред с останалите ни традиционни разходи за месеца?

Просто трябва да влезем в приложението на tbi bank, да разгледаме историята на трансакциите с карта neon през последния месец и да изберем кои от тях да разделим на месечни вноски. Автоматично сумата от тези плащания се възстановява по нашата сметка и можем да пазаруваме отново - а за направените разходи да се погрижим спокойно в следващите месеци на равни вноски.

Шопинг лимитът дава възможност за допълнителни пари за пазаруване до 5000 лв., като може да се активира за всяко плащане над 40 лв. При разпределяне на плащането на три равни месечни вноски няма никакви такси и лихви, а при необходимост от разсрочване за 6 или 12 месеца, таксата е 1.5% - далеч под високите лихви по кредитни карти и овърдрафт.

Aко имаме нужда от пари в брой, можем да изтеглим от шопинг лимита си на банкомат, като имаме гратисен период до 50 дни, в който да върнем сумата без лихва.

Използвайте добрата стара касичка

За този 15 септември вече сме позакъснели, но регулярното заделяне на малка сума от текущия доход и натрупването на средства за по-големите разходи в конкретни периоди от годината е много полезно за бюджета ни. Първият учебен ден е един от тези примери, но можем да се сетим за още много - планирането на разходите около коледно-новогодишните празници; плащането на данъците върху жилището и автомобила в началото на годината; мечтаната екскурзия в чужбина за пролетната ваканция; изравнителната сметка за парно през юни; морето през август; следващия 15 септември... Всички тези събития могат да бъдат много по-спокойно посрещнати, ако са планирани отрано.

Neon и tbi bank app ни предлагат възможности и в тази насока. Дигиталната "Касичка" е забавният начин да заделим средства за конкретна цел и да включим цялото семейство в предизвикателството. С мобилното приложение на tbi можем да създадем различни касички за различните си цели и да разпределяме и внасяме в тях суми, когато пожелаем. Тегленето става също толкова лесно и без такси, а докато парите очакват своята цел, се трупа лихва от 1% годишно като при депозит. Средствата, натрупвани в дигиталната касичка, попадат под обхвата на защита съгласно Закона за гарантиране на влоговете в банките (до 196 хил. лв. или 100 хил. евро).

Публикацията е реализирана в партньорство с tbi bank