В заседание, завършило през нощта, СГС отхвърли искането на прокуратурата за постоянното задържане на съдия Ченалова, която смята, че обвиняемата може "да се укрие или да извърши друго престъпление".

Ченалова е обвинена в длъжностно и документно престъпление. Съдията по делото Веселина Ставрева призна само второто. По отношение на повдигнатото й обвинение в длъжностно престъпление съдия Ставрева обясни, че не са събрани достатъчно доказателства.

Обвиненията срещу Ченалова са във връзка с висящо търговско дело в СГС от 2013 г. То е по искова молба на "ОЕТ – Обединени Енергийни търговци" ООД, а ответник по него е НЕК ЕАД. Според прокуратурата на 22 април м.г. съдийката е извършила длъжностно престъпление, нарушавайки служебните си задължения, регламентирани в Закона за съдебната власт. 

Делото вече е от 19 тома материали, като част от тях са оперативна информация, предаде "Правен свят". Разпитани са множество свидетели. Прокуратурата представи справка, че срещу съдия Ченалова се водят и други досъдебни производства и се позова на показанията на Димитър Иванов Попов и на бившия депутат от НДСВ Димитър Ламбовски.

Попов твърди, че се е срещал с Ченалова - неясно кога и къде, за да бъде договорено как близо 690 хил. лв. да бъдат разпределени така, че да има резултат за едната страна по делото - ОЕТ.

Румяна Ченалова има тридневен срок, за да изпълни наложената й мярка за неотклонение, в противен случай може да бъде поискано отново нейното постоянно задържане под стража.

Решението на СГС подлежи на обжалване пред Софийски апелативен съд.

Самята Ченалова дойде в съда в залата с белезници, които се опитваше да прикрие с яке. Тя поиска от съда да има предвид регламентирания в Конституцията функционален имунитет за магистратите (според който те не носят отговорност за съдебните актове, издадени от тях в изпълнение на служебните им задължения).

И тя, и двамата й адвокати заявиха, че липсват конкретики в обвинението, като не е изяснено какво е целяла тя, извършвайки престъпленията. По думите й Димитър Попов е "едно лице, безработно, осъждано, разказва невероятни истории". Станало й грозно, че такъв човек говорел някакви неща за нея.

Емоционално, Ченалова заяви, че няма намерение да се укрива, че й е било казано, че трябва жертва.

"Целта е не само да напусна съдебната система, не само да стана символ на човека, изгонен от съдебната ситема. Никой не може да ме упрекне в логиката на моите разсъждения, че се проявява изключителна активност спрямо мен, а за сходни ситуации по отношение на други хора било то магистрати или не, това не се е случва. Това е съмнително", каза още тя пред съда.

По думите й, ако е била съдията на Георги Първанов, на Цветан Цветанов и на Делян Пеевски, както се твърдяло, нямало да е в тази ситуация.

Нейният брат и адвокат Станимир Ченалов пък поздрави съда за решението:

"Много рядко се случва да чуя, поне в моя опит, толкова добре мотивирано определение".

Снощи в съдебната зала дойде и семейството на младия хокеист Кирил Въжаров, убит пред дискотека "Соло" заедно със свой приятел през 2009 г. Именно Румяна Ченалова оправда на първа инстанция подсъдимия Илиян Тодоров, който заради това успя да напусне страната и да се укрие, въпреки че получил осъдителна присъда от Върховния касационен съд. Той е в неизвестност и до момента.

Нищо друго не искам, искам само да я видя с белезници на банката на обвиняемия”, каза майката на Кирил Въжаров пред bTV.