80% от сградите в София без защита от мълнии
80% от сградите в София нямат действаща защита срещу мълнии, защото гръмоотводите или са остарели, или са счупени, или са откраднати, или изобщо не са били монтирани.
Загубите от пренапрежение на електрическата мрежа вследствие на гръмотевици в България са над 60 млн. лв. годишно, показват данните на КИИП.
"Токът, който протича при удар на мълния през гръмоотвод, е между 20 хил. и 200 хил. ампера. Това може да порази сгради, електрически инсталации, компютри, да предизвика пожари", обясни Иванов. Заради мълнии годишно в Европа се повреждат над 1 млн. компютри, а около 28% от проблемите на електрониката са заради пораженията от вторичните въздействия на гръмотевиците, сочат данните на инженерите. Поставянето на уред срещу мълнии на жилищна сграда струва между 3500 и 4000 лв., като това ще предпазва не само блока, но и намиращите в близост обекти, твърдят от камарата. Иванов даде пример с националния стадион "Васил Левски", където нямало такава защита, а много често хората са поразявани от гръмотевици на футболни мачове. Броят на мълниите се увеличава постоянно и това се дължи най-вече на глобалното затопляне. Според статистиката по земното кълбо удрят по 100 мълнии в секунда. България е с доказано силна гръмотевична дейност, като средният брой е от 3 до 12 на кв. км, по данни на инженерната организация. Само през юли загинаха двама души, поразени от гръмотевици.