Заради липсата на вода за питейни и битови нужди жителите на дупнишкото село Самораново излязоха на протест, като нахлуха в сградата на община Дупница. Хората са недоволни от постоянните аварии на водопровода и непочистения воден резервоар. 

Това е трети протест на хората от селото в рамките на три години, а ситуацията с питейната вода в населеното място продължава да е сериозна. "Повече не се издържа", заявиха протестиращите. По думите им от началото на лятото дните с чиста питейна вода се броят на пръсти.

"Няма питейна вода, не можем да се измием, тоалетните вонят. Имаме вода, но по горите поголовно се сече", заяви протестиращ пред БНТ. "Ние сме жени, в тая горещина да не можеш да се измиеш, да си хвърлиш едни душ! Излизаме навън, няма да миришем като животни", заяви друга протестираща. 

"Няма си вода, водата е директно от реката и я пием чисто мътна", добавя трети недоволен.  

Водопроводната мрежа в селото е на повече от 60 години, а загубите, които местното ВиК дружество отчита, са над 70%. "Проблемът е комплексен - остаряла водопроводна мрежа, системно неподдържано водохващане, както и трасето от водохващането до селото също е компрометирано, загуби на вода, чести аварии и не е валяло дъжд от доста време", обясни Райко Цветков, кмет на село Самароново.

Хората от селото споделят, че проблемът ще се задълбочава, заради новостроящия се затвор, който ще трябва да бъде захранван с питейна вода. "За затвора по документи, които аз лично съм извадила от Министерството на правосъдието, е необходим резервоар с вместимост 106 кубични метра от питейната за селото, което още повече ще утежни положението", категорична е Ани Кьосева. 

За момент мирният протест прерасна в саморазправа, а протестиращите нахлуха в сградата на общината, минути преди началото на поредната сесия на общинския съвет.

До инциденти не се стигна, а кметът на община Дупница призова за търпение.

"Изготвили сме работен проект с разрешително за строеж, проведена е процедура за изпълнител, нещо, което е факт, подаден е проектът за финансиране към МРРБ, все още нямаме договор, който да е подписан. Призовавам хората да бъдат по-търпеливи. Проблемът, гарантирам, ще бъде разрешен, стига и ние да имаме уважение към водата", каза кметът на Дупница Първан Дангов.

Хората обясниха, че ще протестират отново, докато проблемът не бъде разрешен наистина. 

Междувременно Общинският съвет (ОбС) в Дупница гласува против провеждането на местен референдум за излизане на общината от Асоциацията по ВиК. Съветниците заседаваха днес единствено по този казус. Инициаторите на референдума заявиха след заседанието, че ще поискат от областния управител да насрочи дата за допитването, а ако това не се случи, ще обжалват пред Административен съд.

"Няма да отстъпим в никакъв случай", каза Виктор Мантарков - общински съветник от "Възраждане" в Дупница. На подписката, подготвена от инициативния комитет в подкрепа за провеждането на референдум се подписаха 11 % от жителите на общината и от дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване" (ГРАО) дадоха разрешение за провеждането на допитването.

Община Дупница е член на асоциацията след решение на Общинския съвет през 2016 г.