Проверката по повод сигнала на вицепремиера Валери Симеонов от 14.08.2017 г. приключи със становище за липса на съмнения в почтеността на съдия Панайот Генков. Това съобщиха от Административния съд в Бургас.

В сигнала на вицепремиера Валери Симеонов до Инспектората към Висшия съдебен съвет /ИВСС/ липсват данни за извършване на проверка за почтеността на и.ф. председател на Административен съд – Бургас Панайот Генков, пише в становище на Инспектората към ВСС от 13.11.2017 г., за което от институцията не са информирали медиите, съобщи "Правен свят".

Ревизиращият орган към Висшия съдебен съвет е извършил предварително проучване, съобразно законовите си правомощия на място в Административен съд – Бургас, след като вицепремиерът Симеонов поиска да бъде установено дали съдия Генков, като и.ф. председател, е оказвал натиск върху съдии да отменят заповеди на директора на дирекция "Контрол" в ТД НАП на Пенка Жекова за допускане на предварително изпълнение на принудителната мярка "запечатване на обект". Като основание за исканата проверка е посочен период от активния летен сезон 01.07.2017 г. до 10.08.2017 г., в който различни състави на съда са отменяли наложени 83 бр. заповеди за допуснато предварително изпълнение на мярката "запечатване на обект", издадени от ТД на НАП поради установени нарушения на финансовото законодателство в търговски обекти по Южното Черноморие.

Според изводите от извършеното проучване на ИВСС посочените в сигнала дела са образувани в деня на постъпване на жалбите, разпределяни са чрез "Централизирана система за разпределение на делата" и по начин, определен от "Вътрешните правила за случайно разпределяне на делата в АдмС – Бургас", утвърдени и действащи преди съдия Генков да е и.ф. председател.

С оглед незабавното произнасяне по този вид дела, предвидено в разпоредбата на чл.60 ал.5 от АПК, съдът е изисквал от ТД на НАП в гр. Бургас изпращане на преписката в кратък срок и след постъпването й се е произнасял незабавно с мотивирано определение. В становището се посочват данни от инстанционния контрол по визираните в сигнала производства, според които 15.7 % от делата изобщо не са обжалвани пред Върховния административен съд /ВАС/ от директора на дирекция "Контрол" в ТД НАП Пенка Жекова и са влезли в сила. По време на проучването потвърдените от ВАС актове на АдмС – Бургас са 32.5 %, а отменените са 26.5 %.

Към настоящия момент оставените в сила решения на АдмС – Бургас са 57 на сто, а тези които ВАС е отменил по жалби на ТД на НАП са 29 на сто, което означава, че Върховната инстанция е намерила за правилни и законосъобразни два пъти повече решения на АдмС – Бургас, в сравнение с тези, които е отменила. Инспекторатът е установил, че посочените в сигнала дела са разгледани обективно и безпристрастно. Не са констатирани действия на съдебните състави, които да обосновават извод за укоримо поведение на съдия Генков за липса на почтеност, за упражнено пряко или косвено влияние, което да предопредели крайния съдебен акт и да засегне независимостта на съдии, както и да накърни престижа на съдебната власт.

Не са установени и негови преки действия предвид обстоятелството, че той не е разглеждал дела от посочения в сигнала вид. Нещо повече през по-голямата част от периода съдия Генков е бил в платен годишен отпуск. Няма нарушения и при образуване и разглеждане на делата.

"Проверката за законосъобразност и правилност на съдебните актове се извършва само и единствено от горестоящия съд по реда на инстанционния контрол, какъвто в случая е осъществен за по-голямата част от актовете", се казва още в становището на ИВСС.

Сигналът на вицепремиера Симеонов и докладът на директора на дирекция "Контрол" в ТД НАП на Пенка Жекова бяха разгледани на Общо събрание на Съюза на съдиите през септември, на което бяха обявени и резултатите от вътрешната проверка, извършена от зам.-председателя на съда съдия Станимира Друмева.

Изводите от проверката опровергаваха твърденията на директора на дирекция "Контрол" в ТД на НАП гр. Бургас, че съдиите от АдмС – Бургас са отменяли предварителната мярка "запечатване на обект" при явно нарушение на данъчни закони от задължените лица. Тези твърдения бяха определени като голословни, неподкрепени с доказателства и неотговарящи на обективната истина.

По решение на Общото събрание за изводите от вътрешната проверка бяха уведомени министърът на финансите и Изпълнителният директор на НАП, с предложение да извършат проверка, има ли опит от страна на държавен служител - отговорно длъжностно лице от ТД на НАП гр.Бургас да окаже натиск върху работата на съда. 

Резултатите от предварителното проучване на Инспектората към ВСС още веднъж доказват категорично, че и.ф. председател на АдмС – Бургас Панайот Генков не е саботирал действията на органите на изпълнителната власт и не е оказвал натиск в работата на съдиите, които прилагат честно и почтено закона при разглеждането на делата и постановяването на съдебните актове, допълват от съдебната инстанция.

Бургаският административен съд ще продължи да работи в дух на независимост и безпристрастност, осигурявайки равнопоставеност на страните в процеса, независимо дали са административни органи, юридически лица, организации или граждани, пише още в информацията на съда. Казусът ще бъде обект на разискване и от Пленума на Висшия съдебен съвет този четвъртък.

Директорката в НАП - Бургас, Пенка Жекова действително е била предложила съдии от Бургаския административен съд, които са отменяли заповеди на данъчните за запечатване на търговски обекти, както и на членове на техните семейства, да бъдат подложени на "селекция", т.е. - на данъчни проверки, съобщи „Капитал“.

Такива данъчни ревизии в доклад до изпълнителния директор на НАП Галя Димитрова са били предложени и за счетоводни къщи, адвокати и адвокатски дружества, които са предоставяли правни услуги на тези санкционирани дружества. Това става ясно от писмо-отговор на НАП до Съюза на съдиите в България (ССБ) по повод тяхно отворено писмо от 26 октомври. Тогава те поискаха информация по случая, тъй като документите се появиха първо във фейсбук. Близо месец е отнело на НАП да изготви отговора до ССБ, в който се казва, че проверки на съдии не са възлагани на база на този доклад.

Предложението за такава "селекция" не е било въобще разглеждано от централното управление на НАП, пише още в писмото на приходната агенция с копие до финансовия министър Владислав Горанов.

Според разследване на mediapool.bg Генков се е замесил в нов голям скандал след този с имотите за „социално слаби“ в Приморско. Концепцията, с която се е кандидатирал Генков за шеф на Административния съд – Бургас цели пасажи заедно с грешките са взети от концепцията на неговата колежка от Ямбол Димитринка Стаматова от Ямбол. Съдия Генков стана национално известен през 2010 г., когато името му изскочи от скандала с раздаваните имоти за „крайно нуждаещи се“ от Приморско. През 2004 г. дъщеря му Ваня Генкова – тогава студентка, получи като крайно нуждаеща се право на строеж върху 430 кв. м. срещу 1677 лв. Тогава дъщерята построи хотел и продаде апартаментите от него на баща си, а той от своя страна ги препродаде.