Ще замени ли OpenAI-GPT-3 Уикипедия, Гугъл и много работни места
Какво предстои според футурологията
Основна характеристика на бъдещето е свързана с функцията му да ни изненадва. Но за да можем да го приемем подготвени, а в най-добрия случай - да участваме качествено в неговото създаване - на помощ идват експертите футуролози. Чрез тях можем да си въобразим правдоподобни сценарии за бъдещето. Техните предположения идват на базата на научни данни, но са и логико-интуитивни, каквито са тезите на всички добри прогнозисти.
В първия за 2023 година епизод на подкаста "Trendy" - говори Мариана Тодорова, футуролог от Българската академия на науките.
Първият голям тренд, който отбелязва Тодорова е навлизането на изкуствения интелект масово и все по-активно в живота ни.
"Голямата сензация между 2022 и 2023 е отворения изкуствен интелект, който вече е наличен за разговори с хора, включително на български език" - казва тя.
Open AI и GPT-3 - Generative Pre-trained Transformer 3 - авторегресивен езиков модел, който използва задълбочено обучение, за да създаде човешки текст.
Основен въпрос след навлизането му е може ли OpenAI-GPT-3 да замени Уикипедия и Гугъл, журналисти, които създават информационно съдържание или пък работниците в кол-центровете или застрахователите?
Чуйте интересния подкаст!
Вторият голям тренд е развитието на метавселената. Глобалните образователни модели, например, вече се променят. Образователни институции започват обучения на студенти от целия свят в споделено работно пространство.
Друг важен и перспективен аспект на съвременността ни, който Тодорова наблюдава е това блокчейн технологиите да се използват за проследяване на фалшиви новини.
В подкаста се засягат и други важни теми като войната в Украйна, управлението на социалните мрежи, влиянието на технологиите върху живота ни. Също, въпроси като:
Кой е най-сигурният начин човек да бъде щастлив според OpenAI-GPT-3?
Как автомобилните компании ще използват интернет на нещата?
Как намесата в човешкия геном ще ни променя?
Защо доверието е най-важната валута на нашето време?
Може ли изкуствения интелект да преживява и да осмисля?
Чуйте подкаста!
Последвайте ни в: Spotify - Google Podcasts - Apple Podcasts - Anchor - Pocket Casts - RadioPublic