"Родители, бъдете търпеливи, помогнете на учителите, защото те сами няма да могат да се справят, но заедно можем да въведем ред процедурата да върви!" Такъв апел отправи в ефира на бТВ министърът на образованието Николай Денков, който сблъска позиция с директора на 119-о СУ в столицата Диян Стаматов, председател и на организацията на работодателите в народната просвета в България. 

"В България имаме много висока заболеваемост и много по-ниско обществено съзнание за отговорността, която носим към другите, и тъй като искаме да осигурим безопасна среда, така че децата да могат да продължат да учат в училище месеци наред, това, което решихме, е, че може да се направи общо усилие между родители и учители, с което да се проведе тестването", отговори министърът на въпроса защо тестването няма да става в домашна среда, а ще се прави в училище.

"Много разчитам на родителите в това отношение, трябва да имат зелен сертификат да влязат в училището, да помогнат да се извърша тестването, и да знаем, че всички са в безопасна среда", каза Денков.

Диян Стаматов обаче не се съгласи и посочи, че за него е притеснително, когато след два дни цялата ни образователна система "ще се превърне в един своеобразен тестови център, в който "армията" на учителите ще се превърне от учители - в доброволци, които ще тестват". 

Училищният директор наблегна на нежеланието на учители да участват в тестването и припомни, че основната функция на учителя по трудов договор е да образова, възпитава учениците, а не да тества.

Стаматов заяви, че най-ключовият въпрос, който го притеснява в момента като ръководител на училище, е, че няма ясни правила, разписани "точка по точка", какво се прави от момента на получаването на тестовете и какви са ангажиментите на всички участници в цялата система.

Денков го увери, че вече се подготвя съвместна заповед на министрите на здравеопазването и на образованието, която ще бъде издадена в понеделник, в която, стъпка по стъпка, се описва целият процес.

"Това е общо усилие. В заповедта ясно ще пише, че тестването се прави от екипи", каза министър Денков. Той допълни, че по организация директорът на училището е този, който трябва да ги сформира, но ако той не може да осигури хора, които да се включат, е в правото си да каже, че не може да осигури екипи за тестването и тогава децата остават в дистанционно обучение, както е в момента.

Над 40% от учителите вече са ваксинирани, така че 40% са готови да влязат в училище без никакви притеснения. Това е официалната статистика, която идва от регистрите на МЗ, съобщи още просветният министър.

"Нека да видим какво ще се случи тази седмица, нямам никакви съмнения, че ще бъде трудно. Но може ли заради това, че не можем всички да тръгнем, ние едновременно да задържим десетки хиляди деца дни наред вкъщи", попита още министърът.

Относно отпадъците от тестовете Николай Денков каза, че е имало интензивна дискусия с МОСВ и с МЗ, в която е било посочено, че отрицателните тестове не са специален отпадък, те ще се събират в торби и ще се изхвърлят в боклука, каквато е масовата практика навън. Единствено положителните тестове ще се събират в специални контейнери, ще се запечатват и трябва да отидат в РЗИ, като механизмът, по който ще се извозват, в момента се разписва и ще има яснота и в това отношение.

Половината тестове вече са в училищната мрежа, уточни още проф. Денков в уверение, че новият режим може да бъде въведен от 10 ноември. Днес ще бъдат изпратени и тестовете за София. Другите се очакват утре. Ако няма някакви изненади по транспорта, те във вторник до обяд ще бъдат в училищата, обеща министърът на образованието.