Съветът за електронни медии прие единодушно с пет гласа "За" първия отчет на генералния директор на Българското национално радио Милен Митев. Той обхваща периода ноември 2021 - април 2022 г. и акцентира върху новите проекти, които реализират дългосрочните приоритети и стратегии на обществената медия.
"Въпреки динамичната обществено-политическа ситуация на този етап БНР стои стабилно, което се потвърждава в наскоро излязлото изследване на института "Ройтерс". Според него БНР за пета поредна година е лидер по обществено доверие сред медиите в България. Това не е даденост. Доверие се гради трудно и трябва да се борим всеки ден да го запазим.
Продължаваме да работим така, че по нашите програми да се чуват всички гласове, да създаваме предавания и продукти, които интересуват всички групи от обществото", каза Милен Митев.
Той подчерта, че устойчивото развитие в дигиталната ера е приоритeт за Българското национално радио. За координиране на всички нелинейни медийни услуги на обществената медия и на ресурсите, необходими за тяхното създаване, беше създадена дирекция "Дигитални програми", която централизирано да разработва и прилага мултиплатформена стратегия за онлайн позициониране на БНР и за достигане на съдържанието по всички възможни начини и канали до аудиторията. Първите резултати за нейното разширяване вече са видими: увеличава се онлайн аудиторията и потреблението през социални мрежи, всеки четвърти посетител на сайта на БНР е вече от най-активната група 35-44 години, а всеки седми - от възрастовата група 25-34 години. Устойчивостта на тази тенденция показва фактът, че в седмицата на гласуване на вота на недоверие към правителството сайтът на БНР достигна трето място по посещаемост сред информационните сайтове.
Постижение през отчетния период е изготвянето и приемането на редакционни стандарти, създадени с участието на журналисти от всички програми на БНР. Създаден беше и Екип за проверка на факти. Той работи по горещите теми, свързани с COVID-19 и войната в Украйна, където дезинформацията е най-много и със съществено влияние върху обществото.
"Работата на екипа привлече интерес както от страна на слушателите и читателите, така и от други медии, които потърсиха БНР за партньорство за съвместна работа в тази посока", отбеляза Милен Митев.
За повишаване на собствените приходи беше създадена Търговска дирекция. В началото на 2022 г. бяха повишени доходите на музикантите от съставите на националното радио.
"Благодарим на г-н Митев , че припозна УС като равностоен партньор и се възползва от експертизата на всеки от нас. За тези шест месеца работата ни беше екипна. Това е градивният и конструктивен път за развитие на БНР", отбеляза Мария Маркова - член на УС на радиото.
"Ние влязохме в историята с работата си с 4-ма генерални директори, но за първи път сме тук като екип", допълни Стефан Ташев от УС на обществената медия.
Отчетът на генералния директор на БНР посочва и проектите, върху които вече се работи: създаване на интегриран национален нюзрум, обособяване на рубрика, в която експерти отговарят на въпроси на слушатели като следваща стъпка за борба с дезинформацията и организиране на кръгла маса, на която да се потърсят работещи решения на проблемите със защитата на журналистите. Подготвя се редизайн на сайта и мобилното приложение на БНР. Изготвен е проект по Плана за възстановяване за ускоряване дигитализацията на звуковия архив на националното радио. С разбиране за трудностите, през които премина целият сектор през последните две година и необходимостта от подкрепа за творците, се утвърждават партньорства с културни институции. БНР работи в тясно сътрудничество и с висшите учебни заведения, като развива и своите стажантски програми във всички програми и структури.
НАЙ
Разходка по... дъното на Дунав
Рискът от ядрен сблъсък нарасна след новата атака по Запорожката АЕЦ
"Амнести интернешънъл" се извини за вълненията от доклада за Украйна, но не се отказва от него
За продавачите на страх, надеждата и голямата лъжа
Косово арестува за шпионаж и изгони от страната руска журналистка, Москва с остра реакция
Рискът от ядрен сблъсък нарасна след новата атака по Запорожката АЕЦ
"Амнести интернешънъл" се извини за вълненията от доклада за Украйна, но не се отказва от него
За продавачите на страх, надеждата и голямата лъжа
Борисов: Симпатизантите на ГЕРБ не допускат коалиция с "Продължаваме промяната" (видео)
Русия съобщи, че е унищожила 45 хил. т боеприпаси, доставени на Украйна от страни от НАТО