Вчера премиерът Бойко Борисов издаде новината като коментира, че е доволен от финансовия министър Симеон Дянков, благодарение на когото държавата няма да плаща милиони на израелския бизнесмен Гад Зееви, след като федералният съд на Ню Йорк отхвърлил иска му към страната ни.

"Зееви Холдингс Лимитид" купи 75% от акциите на бившата авиокомпания "Балкан" през юни 1999 г. за 150 000 долара. Гад Зееви не успя да я изправи на крака и през 2001 г. Софийският градски съд я обяви в процедура по несъстоятелност, след което Зееви загуби контрол върху нея. През 2001 г. приватизаторът заведе международно арбитражно дело срещу България. В него се твърди, че България е нарушила клаузи по договора за приватизация и претендира за обезщетение от над 220 милиона долара и лихва за забавяне.
България възрази и предяви претенции срещу Зееви.

През 2006 г. арбитражният състав постанови решение, според което и двете страни са нарушили приватизационния договор и дължат обезщетение за вреди. Арбитражният състав осъди България да заплати на Зееви 10 360 143,79 долара, както и лихва върху сумата до окончателното изплащане.
България не изпълни решението и се позова на възражения по Нюйоркската конвенция за признаване и изпълнение на чуждестранни арбитражни решения, припомнят от министерство на финансите.
Член 15.3 от договора за приватизация на авиокомпания „Балкан" гласи, че изпълнението на арбитражно решение срещу държавата може да бъде проведено единствено в България в съответствие с българското право.

През 2007 г. Зееви заведе дело в Израел с искане за потвърждаване на арбитражното решение и през 2009 г. Върховният съд там го потвърди. Според него приватизационният договор не ограничава възможността на Зееви да иска потвърждаване на арбитражното решение извън България, а евентуално се отнася само за неговото принудително изпълнение.

През 2008 г. Зееви заведе дело за признаване и изпълнение на арбитражното решение в САЩ.
През март 2011 г. Федералният съд за южния район на Ню Йорк отхвърли молбата. Зееви обжалва, но на 24 август 2012 г. Федералният апелативен съд за втори окръг потвърди решението на първия съд. Съдът постанови, че въпросният чл.15.3 е валидна клауза за избор на съд, която задължава Зееви да търси признаване и принудително изпълнение на арбитражното решение само в България.

Съдът отхвърли твърденията на Зееви, че българската съдебна система е несправедлива, неефектива и предубедена.
Съдът постанови, че Зееви не може да се ползва от решението на съда в Израел, тъй като неправилно е тълкувал клаузата за избор на съд според израелското право, а не според приложимото българско право.

Миналата година Софийският градски съд призна за виновни двамата главни изпълнителни директори на бившата авиокомпания "Балкан" АД - Андрю Грей и Цви Франк, както и директора на компанията Йехим Мар-Хаим за нарушаване на Валутния закон. И тримата са пълномощници на „Зееви Холдингс”.
Британецът Грей бе осъден на 3 години лишаване от свобода условно, но Цви Франк и Мар-Хаим получиха ефективни присъди - 4 години затвор, с определен "общ режим" на изтърпяване. Те бяха обвинени, че през 1999 г.-2000 г. са превели незаконно по сметки на фирма "Болкан Еърлайнз холдинг Би. Ви." общо 37.9 млн. долара от продажбата на самолети, акции и друго имущество на "Балкан".
Двамата израелци обаче бяха признати за невинни по основното обвинение срещу тях - за безстопанственост, представляваща особено тежък случай.