Незаконно е бил съборен един от изгорелите тютюневи складове - на ул. "Г. М. Димитров" и "Екзарх Йосиф" в Пловдив. За случая алармира арх. Петкана Бакалова, която е една от защитничките на Тютюневия град, съобщи Радио Пловдив

Архитектката заяви, че в защитената територия събаряне се допуска само след положително становище на Министерство на културата, а такова няма, тъй като става въпрос за деклариран групов паметник на културата, който попада под защитата на Закона за културното наследство. Тя разказа, че днес е започнало събарянето на фасадата на склада откъм двора.

"Просто се качих пред багера. Това е абсолютно незаконно! Чакам да се сезират компетентните органи, а докато това стане, да остане нещо от тютюневия склад", заяви арх. Бакалова.

След сигнал и до министъра на културата Велислав Минеков той спешно отпътува към града на тепетата.  Повод за това е появилата се информация за събаряне на още един склад в Тютюневия град в Пловдив, уточниха от Министерство на културата. 

Междувременно арх. Бакалова публикува във Фейсбук снимки разрушената сграда, застанала пред багера. 

Кметът на район "Централен" Георги Стаменов не беше информиран за събарянето, съобщава още БНР. Стаменов се ангажира да изпрати екип, който да провери на място какво се случва с тютюневия склад.

Директорът на НИНКН арх. Петър Петров съобщи, че днес е получил сигнала за рушенето на изгорелия тютюнев склад.

"Той е част от групов паметник на културата "Филипопол - Тримонциум - Пловдив" и всяка намеса в тази зона трябва се съобразява с многопластовата историческа среда. Събарянето противоречи на правилата", каза арх. Петров.

Това е втори случай на събаряне на тютюнев склад в Пловдив. Миналата седмица събарянето на сградата на ул. "Христо Ботев" 51 предизвика протести, както и взаимни обвинения между община Пловдив и НИНКН. Преди минути стана ясно, че охранители не допускат вече хора в близост до сградата, а наоколо се събраха протестиращи.

Три от тютюневите складове в Пловдив изгоряха през август 2016 г., а за подпалването им бе обвинен местен клошар.