Асеновградчани поставиха исканията си на властта
В Асеновград ще има засилено полицейско присъствие, докато не се гарантира сигурността на всички етноси. Ще бъда съборени и всички незаконни ромски постройки.
Вицепремиерът подчерта, че ще се пристъпи към описване на всички сгради в ромската махала в града, като по отношение на незаконните ще има процедура за събарянето им.
На срещата присъстваха главният секретар на МВР Младен Маринов, областният управител на Пловдив Здравко Димитров, както и представители на МВР, на ЕВН и на ВиК в града.
Тя бе инициирана от кмета на града д-р Емил Караиванов след ескалацията на протестите в града снощи. До тях се стигна след като десетки роми от асеновградската махала "Лозница" нападнаха и биха с камъни, лопати, метални пръти и дървета деца от клуба по гребане "Асеновец" в района на язовир "40-те извори" в понеделник.
В града започна подписка за изселването на пребиваващите в града жители на ромския квартал.
Гражданите на Асеновград поискаха и създаване на общинска полиция. Това искане бе разглеждано и от Общинския съвет миналата година, но без успех. Затова отново се настоява за осъществяването на тази идея.
В началото на срещата кметът на Асеновград д-р Емил Караиванов каза, че не може да не бъде сериозно притеснен след ескалирането на напрежението след случая на 40-те извора.
"Не случайно тук дойдоха и представители на централната власт", каза още Караиванов.
Кметът даде възможност на всички присъстващи да кажат становището и конкретните си искания към местната власт. Според него тези протести няма да решат проблема, а ще го задълбочат.
По време на срещата се изказа и бащата на раненото момче от отбора по кану-каяк Йордан Тодоров, който отбеляза, че ако те не са били избягали е щяло да има и убийство, тъй като циганите са били въоръжени с кирки и лопати. Тодоров каза, че отново се подготвя подписка за създаването на общинска полиция.
В. Симеонов: Мерките срещу междуетническите проблеми не са сериозни
"В рамките на това управление има и ще продължава да има по-различен подход към междуетническите проблеми", каза още Валери Симеонов.
"Това, че сме тук, не е случайно. Още сутринта се разбрахме, обединихме се и централната и местна власт и сме тук", подчерта Симеонов.
Вицепремиерът обясни, че инцидентът в района на язовир „40-те извора“ е възникнал на битова основа, но е прераснал в етническо противопоставяне.
Циганите са се организирали бързо и в болницата вече е имало 150 души. Силите са били неравни. Полицаите са били шестима, чиято цел им е била да се спре агресията. След това са се обадили за подкрепление от жандармерията. Тя е нахлула в циганския квартал и е претърсила къща по къща, за да установи лицата, участвали в сбиването. Те са били заловени и задържани.
"Издирвателните действия продължават и ако се установят още съпричастни лица, те също ще бъдат задържани, без компромиси и чадъри", увери Симеонов. "Аз съм на ваша страна и не само аз", каза Симеонов и получи аплодисментите на присъстващите.Симеонов подчерта, че междуетническите проблеми в България съществуват и до момента мерките срещу тях не са така сериозни.
В момента в Асеновград има засилено полицейското присъствие.
"Полицията няма да допусне действия, които биха застрашили гражданите на Асеновград и служителите на реда", увери по-рано комисар Атанас Илков, директор на Областната дирекция на МВР – Пловдив и допълни, че нови полицейски сили ще бъдат изпратени в града.
Междувременно Районна прокуратура - Асеновград подвигна обвинение на девет души за извършени хулигански действия с особена дързост и цинизъм за побоя. В момента те са в ареста със 72 -часова мярка за задържане. Утре прокуратата внася искане в съда за постоянна мярка задържане под стража. Полицията има информация, че са подстрекатели и участници в боя.