Парите идват по проект на Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси". Бенефициент е социалното ведомство.
Картата на гетата ще е готова до края на март 2013 година, уточниха експерти по проекта, цитирани от БТА.
Проектът е започнал през август 2011 г. и ще приключи през октомври 2013 г.

Основните цели са оценка на "досегашните публични политики и добри практики" за интеграция на маргинализираните общности и идентифициране на тези хора сред етническите малцинства.
В проекта ще се включат 700 души от шест национални ведомства от общините и от неправителствения сектор.
До 264 общини в страната са изпратени анкетни карти, в които питат кметовете колко са хората в тези маргинализирани групи, какви са им основните проблеми и с какви пари могат да бъдат решени.

Анкетните карти трябва да бъдат върнати в социалното министерство до 5 октомври тази година.
Основен проблем за децата в тези групи е достъпът до образование. Почти всички деца от малцинствените групи имат формално личен лекар, но друг е въпросът дали наистина те получават медицинска помощ, посочи зам.-министър Симеонова.

Маргинализацията на ромското малцинство остава най-сериозният проблем с човешките права в България, се казваше в доклад на Държавния департамент на САЩ за състоянието на човешките права в страната ни през 2011 г.

Преди дни столичният кмет Йорданка Фандъкова заяви, че незаконните гета в София ще бъдат съборени. Живеещите в тях роми ще трябва да се приберат по родните места.

Европейският съд по правата на човека обаче излезе на 24 април с решение, по чиято сила забранява на България да превръща ромите в бездомници.
Решението бе срещу действията на Столичната община по изселването на ромите от „Баталова воденица”.