Обилните дъждове през последните дни повишиха нивата на реките в област Перник. На места те излязоха от коритата си и предизвикаха наводнения.

Бедственото положение в Трън е в сила от днес и със срок на действие 7 дни след като река Ерма повиши нивото си и причини наводнения. Частично бедствено положение е обявено от 12 ч. днес и на територията на община Перник, съобщи кметът Станислав Владимиров. 

Река Ерма е повишила нивото си с 3 метра, излязла е на няколко места от коритото си и е причинила наводнения. Високите води на реката са наводнили частни имоти и дворове в Трън. Почти отцепен бе квартал "Мурговица", защото свързващият го с града мост в по-голямата си част бе под водата.

По думите на кмета на Трън Цветислава Цветкова водната стихия е овладяна, нивото на реката вече спада. Движението по моста вече е възстановено. Няма бедстващи хора или такива, които трябва да бъдат настанени извън домовете си.

Училището в Трън е наводнено в частта му, където са резервоарите за горивата, но е задействан екип за отводняването му. Има и три залети къщи, но при тях трябва да се изчака да спадне нивото на реката, за да се отводнява. Това ни е най- критичното място в момента. На другите места има локални наводнения, но нищо фатално не е. В повечето случаи са засегнати земеделски земи", съобщи директорът на Регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" в Перник комисар Борис Борисов

Има сигнал и от село Ярловци за наводнени земи, съобщи комисар Борисов.

Частично бедствено положение е обявено за Батановци, Ярджиловци и Черна гора, каза пред БНТ кметът на Перник Станислав Владимиров. Улици в трите населени места са превърнати в реки заради проливните дъждове и последвали наводнения. И в трите села има къщи със заляти мазета. Най-сериозна е ситуацията в Батановци, където ще бъдат евакуирани хората от около 20 къщи от махала "Андрейна".

Мръсотия се излива от канализацията по улиците на Батановци, съобщи кметът на населеното място Радослав Петров. Заради повишеното ниво на река Струма канализацията, която е заустена в нея, е започнала да връща и мръсотията изтича отвсякъде, обясни кметът. Наводнен е целият квартал "Средорек". Проблемът с канализацията датира от 15 години, посочи Петров.

Изгражда се дига на река Мещичка между пернишките села Зидарци и Ярджиловци, съобщи кметът на с. Ярджиловци Росица Лазарова. По думите й значително е повишено нивото на реката и са наводнени къщи в Кръстина махала.

Проблеми има и с увеличеното ниво на река Конска, каза още Лазарова. Водата е заляла мазета и дворове в Божилова махала. Сутринта дерето е било почистено.

Диги се издигат и на бреговете на река Конска, отводнява се пътят в с. Ярджиловци, отпушва се каналът в с. Черна гора. На помощ са се притекли и доброволци от общинското формирование "Протожер".

След Перник и Трън частично бедствено положение обявиха и в община Радомир

То влиза в сила от този следобед и е за срок от 7 дни, съобщи кметът Пламен Алексиев. Обилните дъждове и започналото изпускане на язовир "Студена" нанесе щети и на територията на община Радомир. В част от селата са наводнени ниви, стопански дворове и къщи, каза кметът Пламен Алексиев:

"Струма" прави един завой и минава почти през цялата община. Освен язовира, който се изпуска и чак днес получихме писмото, ние сме в същото положение от събота. Освен това имаме преливен язовир на Ярдиновци и на Конск и всичко идва при нас. Пробемът е да не допуснем пътищата да стават недостъпни, жп прелези, електросъоръжения, помпени станции и така нататък".

Вчера започна контролирано изпускане на язовир "Студена" след като беше регистриран рекорден приток на вода във водоизточника заради обилните валежи през последните дни. Близо 2 млн. куб. м делят от максималния обем питейния водоизточник на Перник, който само допреди година беше пред пресъхване.

На 6 000 л/сек. е увеличено от 12,00 ч. днес водното количество, изпускано от язовир "Студена", съобщи на БТА изпълнителният директор на "В и К" - Перник Борислав Иванов. Това се налага заради повишения приток към водоема, който за последното денонощие е 8281 л/сек., при разход - 590 л/сек. Досега от язовира са изпускани между 2 000 - 3 000 л/сек.

Само за последния час притокът е достигнал 12 000 л/сек., посочи Иванов. Водният обем на язовира е 23 692 800 куб.м  при капацитет 25 519 100 куб.м. Ако достигнем обем от 24 000 000 куб.м, на чиято граница сме, трябва да изпускаме същото количество, което влиза в язовира, посочи Иванов. По думите му ситуацията е под контрол, увеличеното количество изпускани води е една от мерките за управлението й.

Снегът скъса електрически далекроводи в област Монтана

Тежкият мокър сняг е причинил аварии в електрически далекопроводи на различни места в планинските части на област Монтана, съобщиха от областната управа в града.

Прекъснат е далекопровод от 110 киловолта в община Чипровци, който води към електрическата подстанция в село Мартиново. Заради това няколко селища от община Чипровци са без ток. Друга авария е оставила без ток около 3000 души в села от общините Берковица и Вършец. Екипите на електроразпределителното дружество в момента работят по отстраняване на авариите. Работи се и по премахване на паднали върху пътното платно дървета на различни места в старопланинския проход Петрохан, който свързва Монтана и Берковица със София.

През нощта в Монтана и много селища от региона е валял проливен дъжд, примесен със сняг, на някои места са падали и гръмотевици, което не е характерно за зимните месеци. Количеството на валежите в Монтана е 41 литра на квадратен метър, а в другите селища на региона 33-38 л/кв.м., съобщиха от хидро-метеорологичната станция край Монтана.

През последните три дни нивото на язовир "Огоста" край Монтана се е повишило с 68 сантиметра. В момента във водохранилището са събрани около 304 милиона кубически метра вода, при максимално възможен обем от 505 млн. куб. м. вода.

Два пътя в област Монтана са затворени за движение - прохода Петрохан и шосето от Берковица до хижа Ком в Стара планина. Останалите пътища в региона са почистени и опесъчени и са проходими при земни условия, обявиха от Областното пътно управление в Монтана.

Продължава разчистването на Петрохан

Екипи на пътноподдържащата фирма и на "Пожарна безопасност и защита на населението" продължават разчистването на падналите и пречупени дървета и клони на пътя през прохода "Петрохан". Движението през него остава затворено поради опасността от падането на нови, съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура".

Четири багера и два товарача подпомагат екипите, които работят при изключително тежки условия.

До възстановяване на преминаването през "Петрохан" шофьорите могат да използват като алтернативни маршрути път Е-79 Монтана - Мездра и от там през Искърското дефиле или по АМ "Хемус" до София и обратно.

Всички областни пътни управления следят метеорологичните прогнози по райони и предприемат обработка на настилките по повод очакваното застудяване, с което се увеличават и предпоставките за заледяване. За повишаване безопасността на движение, ако метеорологичните условия го изискват ще се затварят определени участъци за обработване на трасето с химически вещества и инертни материали, посочват от пътната агенция.

Кризисен щаб наблюдава нивото на язовирите

Поради тежките метеорологични условия и валежи в цялата страна, от седмица министърът на икономиката Лъчезар Борисов е разпоредил създаването на щаб и е в непрекъснат контакт с всички структури към министерството, които имат отношение и следят за състоянието и нивата на язовирите, се казва в съобщение на пресцентъра на министерството на икономиката.

Министър Борисов е издал разпореждане, с което към Държавната агенция за метрологичен и технически надзор /ДАМТН/ е сформиран кризисен щаб, който да извършва 24-часово наблюдение към всички язовири, за които Агенцията отговаря за надзора. Служители на ДАМТН съвместно с ГД "Пожарна безопасност и защита на населението" на МВР, ГД "Национална служба "Гражданска защита" и института на БАН следят денонощно състоянието на язовирите в страната.

Сформирани са обходни екипи, които регулярно следят и подават необходимата информация към щаба. Предприети са всички превантивни мерки, като там където е необходимо, се прави контролирано изпускане на водните обеми от язовирите. Към този момент към наблюдаваните от щаба към ДАМТН язовири не са възникнали аварийни ситуации, посочват от Министерството на икономиката.