Транспортният бранш излезе на национален протест в големите градове в страната. Демонстрации имаше в София, Варна, Бургас, Пловдив, Русе, Благоевград, Плевен.

Снимка: BulFoto

В столицата протестиращите блокираха движението с автобуси и камиони, като пред Министерския съвет, президентството и БНБ имаше паркирани ТИР-ове и автобуси.

Шествието на тежкотоварните автомобили започна от парк "Враня" и спря в "Триъгълника на властта", като в него участваха общо 100 автобуса и 300 камиона.

Снимка: BulFoto

В 11 часа движението беше спряно.

Основното искане на фирмите от бранша е държавата да намери механизъм за регулиране на цените на горивата, които той определи като непосилни за превозвачите.

Сред другите искания са отпадане на биодобавката на горивата за период от шест месеца, връщане на 50% от акциза на горивата за период също от шест месеца, както и справедливо определяне на размера на ТОЛ таксите.

По-рано през деня превозните средства преминаха под формата на автошествие по бул. "Цариградско шосе".

Снимка: BulFoto

Автошествието във Варна тръгна от входа на града при АМ "Хемус". Колони от камиони преминаваха по булевардите "Владислав Варненчик" и "Христо Ботев". Маршрутът им продължи по Аспаруховия мост до детелината на кв. "Аспарухово", предаде БНР.

Снимка: БТА

В Благоевград протестите започнаха в 10 ч., когато превозвачи се отправиха на автошествие към Симитли. Според управителя на една от фирмите - Николай Хайлезов, исканията са да се махне биопродуктът от горивото или да се намали акцизът. "Не е нужно да затваряме пътища, просто ще спрем да работим - това повече боли. Вече има много фалирали фирми", разкри той пред NOVA News.

Около 20 камиона участваха в шествието по главен път Е-79, което затрудни движението в двете посоки, предаде БНТ.

Снимка: БТА

Стотици камиони и от Пловдив и областта се включиха в протестното шествие, което премина по основни булеварди в града.

Това е последният ни вариант, с който казваме на държавата, че така не може да се продължава, коментира Йордан Стойчев, собственик на транспортна фирма, цитиран от БТА.

По думите му всички 280 фирми от бранша в Пловдивско настояват правителството да предприеме временни мерки за овладяване на инфлацията. Искаме за шест месеца да отпадне биодобавката от горивата, 50 процентово намаление на акциза на горивата и мораториум върху вдигането на цената на пътните такси и обхвата им, обясни Стойчев.

Снимка: БТА

По думите му протестът е по-скоро граждански, а не на бизнеса, защото с повишаването на цените на транспорта се покачват тези на всички стоки и услуги. Като фирма ние можем да поемем много удари и ще оцелеем, защото на държавата й трябва транспорт, но като граждани няма да можем да понесем нарастващата инфлация, коментира Стойчев. Според него транспортът заедно с енергоносителите са първите неща, от които започва инфлацията и "навсякъде в Европейския съюз го осъзнаха и предприеха мерки за овладяването й".

Протестно шествие, организирано от Съюза на международните превозвачи, започна от ул. "Кукленско шосе" до Митницата в посока към центъра. То ще премине през Сточна гара, бул. "Цар Борис ІІІ Обединител", бул. "Шести септември", площад "Съединение", бул. "Руски", бул. "Христо Ботев", бул. "Асеновградско шосе" и ще завърши отново на ул. "Кукленско шосе".

Протест имаше и в Русе. Участниците в недоволството се събраха на международния булевард "България". След това автошecтвиeтo премина през кръговото кръстовище край ГКПП "Дунав мост" и се отправи към изхода на Русе в посока София.

Снимка: БТА

Превозвачите искат и мораториум върху цените и обхвата на тол таксите - да не се въвеждат за второкласните пътища.

Ивайло Куманов - координатор на протеста за крайдунавския град обясни, че ситуацията в транспортния бранш в последните няколко месеца е много динамична, като разходите са големи.

"Основните искания е да отпадне биодобавката на горивата, което ще понижи цената им с около 15 стотинки. Настояваме да бъде намален и акцизът с 50 процента. Това ще понижи стойността на горивата с още около 33 стотинки. Тези искания с за период от шест месеца", обясни Куманов.

В Плевен автобусни превозвачи излязоха на протест тази сутрин, като обиколиха в шествие част от централните улици на града.

Снимка: БТА

Имаме конкретни предложения към правителството, които да облекчат превозвачите, те не бяха приети и затова днес протестираме, каза Палушка Георгиева, председател на Управителния съвет на Браншово сдружение на автобусните превозвачи от област Плевен (БСАПОП).

Вижте всички снимки ТУК>>>

Тя подчерта, че сред исканията са намаляване на цените на горивата. "В сравнение с 20 април 2021 г. цената на горивата се е увеличила от 2.09 лв. за литър тогава, на 3.25 лв. днес, т.е. имаме над 50 процента увеличение. Нашето предложение е да се намали акцизът с 50 на сто, което означава с 33 ст. на литър гориво. Настояваме и да се премахне био компонентата, която е около 10-15 стотинки, като искането ни е това да стане до края на тази година", добави Георгиева.

"В цяла Европа само за магистралите се заплащат тол такси, а при нас искат всички второкласни, третокласни и четвъртокласни пътища да бъдат с тол такси", подчерта Георгиева. Тя добави, че от бранша настояват за компенсации и субсидии за автобусните превозвачи, които търпят загуби заради намаления пътникопоток.

Над 40 транспортни фирми от област Бургас се включиха в националния протест на превозвачите. Колоната премина по улица "Скрайезерна" по улица "Проф. Яким Якимов" и премина по кръговото до Метро. Образува се колона от задръстванията в този район на града.

Снимка: БТА

Браншът иска отпадане на тройните такси за тол системата и мерки за овладяването на цените на в горивата. Превозвачите са готови на втори национален протест на 18 май, ако до 20 дни исканията им не бъдат изпълнени. Тогава движението ще бъде блокирано и по ключови пътища в страната, предупреждават организаторите.