В 14.00 часа, за час и половина, автобуси в цялата страна няма да тръгват от началните спирки по маршрута си и няма да превозват пътници. Това е протест срещу подготвения от управляващите Закон за автомобилна камара.

Най-малко 30-40 хиляди души ще бъдат засегнати от протеста на автобусните превозвачи, съобщава БНР.

"Искрено се надяваме, че нашите клиенти ще ни разберат, защото, давате ли си сметка, ако този законопроект стане факт, каква тежест ще падне върху тях? Ако до 12.00 часа на обяд нямаме обратна връзка с транспортната комисия и не знаем какво се случва, ние ще преустановим превозите за час и половина и пътниците ще се движат с час и половина закъснение", каза Магдалена Милтенова от Браншовия съюз за стопанска инициатива

Организаторите на предупредителната стачка уточниха, че умишлено са избрали следобедното време за спиране на автобусите по дългите линии, за да не създават сериозни проблеми на хората. Автобусите до малките населени места ще изпълняват социалната си функция засега, каза Марио Богданов от Националната асоциация на автобусните превозвачи.

"Също така няма да спираме и градските автобуси".

Браншовите организации в автобусния транспорт са единни в исканията си за спиране на проектозакона, който според тях е лобистки и дава цялата държавна власт в ръцете на няколко човека, които са ключови в този бизнес и имат сериозна политическа подкрепа от управляващите.

Около 2 500 автобуса ще спрат изпълнението на курсовете между 14 и 15.30 ч. днес в страната като предупредителен протест срещу законопроекта за автомобилна камара. Това каза Ивайло Константинов - президент на компания за автобусни превози от Дупница и изпълнителен директор на Сдружението на автобусните превозвачи в България. На практика ще се включат всички градове и район от страната, включително и обслужващи градските линии - там, където те са общински.

Същевременно на заседание на Сдружението на автобусните превозвачи ще бъдат обсъдени последващите протестни действия за след 25 юни, за когато е насрочен национален ефективен протест на автобусните превозвачи.

"Няма да отстъпим - този законопроект трябва да бъде оттеглен", категоричен е Ивайло Константинов.

Плевенските превозвачи подкрепят протестните действия за изтегляне на внесения законопроект.

Според тях големият проблем на бранша са нерегламентираните превози, и той няма да се реши със създаването на новата камара.

Целта на създаването на тази камара е да се изземат функциите от Автомобилна администрация за лицензиране на превозвачите, това каза Паушка Георгиева, председател на браншовото сдружение в област Плевен.

"Ние не сме съгласни, защото се приватизира тази дейност - неясно защо - след като няма недоволства от това, което досега изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" извършва. Считаме, че ще доведе до конфликт на интереси, до финансови загуби на превозвачите, тъй като вноските ще бъдат много големи, дали ще бъдат на-компетентни. Има много проблеми, които не камарата ще ги разреши, а ще ги разреши "Автомобилна администрация" заедно с Министерството на транспорта. Тези проблеми са основно с нерегламентираните превози, които са вече повече от 50 % в цялата страна".

В Ямбол в протеста на превозвачите се включи фирмата, която обслужва градския транспорт.

В Пазарджик всички автобуси ще се движат по разписание с протестни плакати, без да налагат промяна в разписанията.

От БДЖ информират пътниците, че имат готовност да пуснат допълнителни каси и да увеличат състава на влаковете.