"При всички вирусни или въобще при инфекциозните заболявания бихме могли да очакваме поражения във всички органи и системи. В случая с COVID става въпрос, че при генерализирано разпространение на инфекцията при мъжете тя може да засегне половите органи - мъжките гонади (тестисите)." Това каза в интервю за "Здравето ни" акушер-гинеколога и специалист по репродуктивна медицина проф. Таня Тимева по време на конференция за профилактика и превенция на хроничните заболявания.

Възпалението на тестисите при мъже, които прекарват COVID тежко, се проявяват в промяна в показателите на спермограмата, свързани с подвижността и концентрацията на сперматозоидите в рамките на 72 до 90 дни след преболедуването. Толкова е времевия период в цикъла на производство на мъжките полови клетки. Ваксинираните мъже в репродуктивна възраст са застраховани от тежко протичане и подобни усложнения.

Как се отразява боледуването от COVID при жените по отношение на репродуктивната система, проф. Тимева?

Ние сме облагодетелствания пол и това най-вероятно се дължи на хормоналната продукция, най-вече естрогеновата, и особеностите на узряването на полови клетки (яйцеклетките). Цикълът на продукция на мъжките полови клетки продължава около 3м, тоест 90 дни, и затова се препоръчва след тежко боледуване да не се планира бременност или да не се пристъпва към асистирана репродукция поне 3 месеца след оздравяването от COVID. При жените гаметогенезата е започнала още вътреутробно и се възобновява през 28 дни. Благодарение на естрогените и свързаността им с имунния отговор репродуктивната функция на боледуващите жени не е засегната и не се намалява яйчниковия резерв. Същото важи с особена сила при ваксинация. Яйчниковия резерв няма как да се намали.

Ако въпреки препоръките жена забременее месец след боледуването на мъжа си, има ли рискове за плода?

Не, рискове за увреждане на плода или за непълноценна бременност не са известни.

Споменахте естрогена като донякъде протективен фактор за тежко протичане на болестта при жените. Когато тези нива започнат да намаляват в перименопаузалния период или в менопаузата, това как променя клиничната изява на COVID?

При жените между 45-55г, когато започват хормоналните промени и настъпва менопауза, се натрупват и други рискови фактори. Обикновено това е периодът, в който голяма част от жените развиват захарен диабет тип 2, артериална хипертония, увеличават телесната си маса... Като цяло такива пациенти са по-податливи на инфекции. Не мога да кажа, че жена в менопауза ще се разболее по-тежко, отколкото жена на 35, която има високи нива на естрогени, но с увеличаването на възрастта по-тежката заболеваемост е категорична, особено при този вирус, тъй като при него има свързаност на инфекцията с придружаващите заболявания.

Какви други хормонални връзки има COVID с тежестта на заболяване?

При мъжете има описано интересно проучване, направено в Америка от колега, който се излекува от рак на тестисите, но впоследствие умира от COVID. Самият той е с хиперандрогенна алопеция (оплешивяване). Оказва се, че такива мъже са по-податливи на инфекцията и на по-тежкото й протичане. Причината е в мутации в последователността на аминокиселините в рецепторите, чрез които вирусът прониква в клетката. Това до голяма степен ни показва и че нещата, които намираме като клиника или като изява на заболяването при всеки отделен индивид, се коренят в гена, в мутацията, в рецептора, т.е. са на клетъчно и подклетъчно (молекулно) ниво. Освен това много свързани причинно-следствени са и проблемите: един пациент, който е с наднормен индекс на телесна маса, има занижена подвижност, което води до по-малки "екскурзии" на диафрагмата и дихателни движения на белия дроб, автоматично означава намалена вентилация. Множество са факторите, които биха могли да улеснят разпространението и тежестта на заболяването.

Вие призовавате хората в репродуктивна възраст да се ваксинират, но много жени съобщават за отклонения в месечния цикъл след ваксините...

Да, има такива съобщения. 1/5 от жените, които се ваксинират, могат да получат постваксинационни отклонения на цикъла, но това се регулира обикновено в рамките на 1-2 менструации. Жените с поликистоза на яйчниците имат релативна хиперандрогенемия, тоест при тях има също промяна в рецепторите и следователно това ги излага на риск от по-тежко протичане на инфекцията.

А промените в месечния цикъл отразява ли се на репродуктивната система по отношение зачеването?

Не. Повечето проучвания, правени при двойки, които прилагат асистирана репродукция, не намират такава зависимост. Тогава жената е хормонално стимулирана, за да се извадят яйцеклетки, но до този момент не се наблюдава засягане на яйчниковия резерв и промяна в резултатите при асистираната репродукция.

А когато този процес не се контролира от медицински лица, а цикълът на жената "прескача" след преболедуване или ваксинация, това не означава ли липса на овулация?

Когато има по-ранно настъпване на менструация или "прескачане", най-често става дума за скъсяване или удължаване на лутеалната фаза. Това обаче не значи, че не е имало овулация, а че тя настъпва по-рано или по-късно. Наличието на отклонения в цикъла по-продължително време налага изследване на хормоналните нива.

А когато "прескочи" повече от месец?

Значи, че е удължен периодът, в който е узрявал фоликула. Не може да има менструация, без да има овулация. Когато жената има кървене, без да е имала овулация, говорим за псевдоменструация, но това са редки кръвотечения и се дължат най-вече на болестни изменения.

Какво е отношението на стреса спрямо хормоните, които имат отношение с репродуктивната система?

Част от естрогенът се отделя от надбъбречните жлези, където се секретира и кортизола. Когато има хипо- или хиперфункция на надбъбрека, тогава косвено се засягат яйчниците и тестисите.

Снимка: личен архив